Apple bağımsızlık konusunda oldukça önemli bir adım atmaya hazırlanıyor

Amerikalı teknoloji devi Apple, her kulvarda daha bağımsız bir yapıya kavuşabilmek için kolları sıvadı.

Apple bağımsızlık konusunda oldukça önemli bir adım atmaya hazırlanıyor

Apple, cihazlarında kullanılan parçaların neredeyse tamamını tasarlayan bağımsız bir şirkettir. Bu, rakiplerine karşı belirgin bir avantaj sağlar. Apple, kendi parçalarını üretmez, ancak TSMC gibi uzman firmalarla iş birliği yapar. Bu üreticiler Apple ile çalışmaktan memnuniyet duyar ve karşılığında Apple, tedarik zinciri üzerinde kontrol sahibi olur.

Ancak, Apple ekranlar konusunda tam anlamıyla bağımsız değildir. Şirket, Samsung ve LG Display gibi devlerle bu alanda iş birliği yapar. Samsung gibi ortaklara olan bağımlılığını azaltmak ve ekran tedarikinde daha fazla kontrol sahibi olmak amacıyla Apple'ın mikroLED teknolojisine önemli yatırımlar yaptığı bildirilmektedir.

Bildiğiniz gibi, MikroLED, LCD ve OLED ekranlardan daha iyi olma potansiyeline sahip olan nispeten yeni bir ekran teknolojisidir. Kendi kendine ışık saçan bir teknoloji olan MikroLED, bir arka ışığa ihtiyaç duymaz ve bu da daha derin siyahlar, daha yüksek kontrast oranları ve daha iyi güç verimliliği anlamına gelir. MikroLED ekranlar ayrıca çok dayanıklıdır ve geniş bir yelpazede boyutta üretilebilir.

Apple bağımsızlık konusunda oldukça önemli bir adım atmaya hazırlanıyor

Durumu farkında olan Apple, ürünleri için mikroLED ekranlar geliştirmek için çalışıyor ve araştırma ve geliştirmeye 1 milyar doların üzerinde yatırım yapıyor. Şirketin kendi mikroLED üretim tesisleri kurduğu söyleniyor, bu da mikroLED ekranları daha hızlı ve düşük maliyetle piyasaya sürmeye yardımcı olabilir. Ancak Apple, seri üretimde zorluklarla karşı karşıya, ancak teknolojiyi piyasaya sunma konusunda kararlı.

Apple'ın ilk mikroLED ürününü ne zaman piyasaya süreceği henüz belirsiz, ancak şirket açıkça bu teknolojiye bağlıdır. MikroLED ekranlar potansiyellerini gerçekleştirebilirse, ekran endüstrisini devrim niteliğinde değiştirebilir ve Apple'ın mobil pazardaki lider konumunu korumasına yardımcı olabilir.

Apple, kendi ekranlarını üretmek için çalışıyor, bu da Samsung ve LG'nin artık her Apple ürününden para kazanamayabileceği anlamına gelebilir. 2021 yılında Samsung, Apple'dan 10,3 milyar dolar, LG ise 3,6 milyar dolar kazandı. Apple kendi ekranlarını başarıyla üretirse, bu iki şirket önemli miktarda gelir kaybedebilir.