Mobil

Apple bazı geliştiricilerin hesaplarını durdurabilir

iOS 5 beta sürümlerini satan geliştiriclerin hesaplarının kapatılacağı söyleniyor.


Apple' ın merakla beklenen mobil işletim sistemi iOS 5 sonbaharda karşımıza çıkmak için geri sayıma başladı. Her zaman olduğu gibi çıkış sürecinde farklı dedikodular da internette dolaşıyor. Apple yeni mobil işletim sisteminin jailbreak edilmemesi için bir önlem alabileceği de dedikodular arasında.

Karthikk.net tarafından yapılan bir iddaya göre de Apple iOS 5' in beta sürümünü kullanan geliştiriciler, işletim sistemi başka kişilere kullandırttıkları tespit edilmiş ve bu geliştiricilere mail gönderilerek hesaplarının ve UDID kimlik numarasına sahip cihazları erişime kapatacağı söyleniyor.

Mail geliştiriceye ulaştıktan sonra, cihaz otomatik olarak kurulum moduna geçiyor ve kilitleniyor. Tekrar kullanılabilir hale getirmek için se son yasal sürüme getirilmesi gerekiyor.

1312620971_ios5uyarisistemi.jpg

Mail gelmeden cihazı kilitlenen geliştiricilerin, son beta versiyonunun sona erip ermediğini kontrol etmeleri gerekiyor. Bunun nedeni geliştiriciler kilitlenen cihazlarını tekrar açabilmek için yeni beta versiyonunu yüklemeleri gerekiyor.

Apple' ın böyle bir önlem almasındaki en büyük etken olarak, iOS 5 milyonlarca kişi tarafından beklendiği için, bazı geliştiricilerin bu durumu fırsat bilip yüksek fiyatlara beta sürümlerini satabiliyor. Yada bazı uygulama geliştiren firmalar daha erken uygulama geliştirmek içinde böyle bir yola gidebiliyor. Tüm bunların dışında en büyük etkense jailbreak yapmak için hackerların beta sürümleri satın almak istemesi.

iOS 5 için jailbreak uzmanları çözüm yolları üretmeye çoktan başladı bile. Apple ise hesap kapatma ile en büyük sorunu olan jailbreak yapılmasını engellemek istediği söyleniyor.

Sonuç olarak bunlar tabiki bir idda. Gerçek olup olmadığı ise ilerleyen günlerde belli olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.