Mobil

Apple bir dava daha kaybetti. Kazanan ise Amazon

Gündemi oldukça meşgul eden Apple patent davaları, kimi zaman olumlu kimi zamanda olumsuz sonuçlarla bitiyor.


Neredeyse hergün haberlerini yaptığımız Apple davaları, dur durak bilmiyor. Oldukça da gündemi meşgül eden patent davalarındaki en büyük düşmanının Samsung olduğu biliniyor.

Fakat Apple' ın açtığı davalar sadece Samsung ile ilgili değil. Apple patent ihlali nedeni ile Amazon.com' a açtığı davayı kaybetti. Apple' ın iddianamesinde Amazon.com' un açtığı Amazon Appstore' un Apple' ın App Store mağazasının isim haklarını kullandığını belirtmiş.

Peki neden davayı kaybetti?

Yargıç Hamilton' ın jüriye sunduğu 18 sayfalık savunma da Apple' ın App Store uygulama mağazasının isim tescilini henüz tamamlayamadığını ve kendisine ait bir marka olduğu ispatlayacak yeterli düzeyde belgeye sahip olmadıklarını belirtti.

Ayrıca Hamilton App Store kelimesinin tüm mobil cihazlar için uygulama geliştiren firmalar tarafından tanımlayıcı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Bu savunmaya yönetlik jüride Apple' ın aleyhine karar verdi ve Amazon' un uygulama mağazası yayın hayatına devam edecek.

Daha önce de Nokia' nın açtığı patent davasını da kaybeden Apple, 400 milyon dolara yakın tazminata mahkum edilmişti.

Apple'ın ayrıca ticari fontunu izinsiz kullandığı gerekçesiyle Microsoft'a karşı da bir davası bulunuyor.

Apple' ın bu gidişle dava açmadığı marka kalmayacak ve gündemi de sürekli meşgul edecek gibi gözüküyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.