Apple bir fenomen cihazını daha emekliye ayırdı

Amerikalı teknoloji devi Apple, geçmişte büyük başarılara imza atmış bir cihazını daha emekli listesine ayırdığını duyurdu.

Apple bir fenomen cihazını daha emekliye ayırdı

Apple, orijinal 12 inçlik MacBook'u bugün kullanılamaz ürünler listesine dahil etti. Bu durum, söz konusu laptopun artık Apple Mağazaları ve Yetkili Servis Sağlayıcılar tarafından tamir ya da hizmet için kabul edilmeyeceği anlamına geliyor.

2016 yılında tanıtılan 12 inçlik MacBook'un özellikleri şunları içeriyordu: Mart 2015'te tanıtımı yapılan bu ürün, sadece iki pound ağırlığında olan ince ve hafif bir tasarıma sahipti. Fiyatları 1.299 dolar seviyesinden başlamakta olan bu modelin standart özellikleri arasında 1.1GHz çift çekirdekli Intel Core M yonga seti, entegre Intel HD 5300 grafik birimi, 8GB RAM ve 256GB SSD yer alıyordu.

Apple'ın eski pazarlama şefi Phil Schiller, Mart 2015 basın açıklamasında, "Apple, yeni MacBook ile dizüstü bilgisayarı yeniden icat etti. MacBook'un her bileşeni yeni bir yenilik sunuyor," şeklinde konuşmuştu. Schiller'a göre; fanı olmayan tasarımından ultra ince Retina ekranına, yüzde 34 daha ince tam boy klavyesine, yeni Force Touch trackpad'inden çok yönlü USB-C bağlantı noktasına ve çığır açan basamaklı pil tasarımına kadar, yeni MacBook dizüstü bilgisayarın geleceğini temsil ediyordu.

Apple bir fenomen cihazını daha emekliye ayırdı

12 inçlik MacBook, aynı zamanda Apple'ın arızalara eğilimli olduğu bilinen ve çeşitli şikayetler ve davalardan sonra tüm MacBook serisinden çıkarılan kötü şöhretli kelebek anahtar geçişli klavye tasarımına sahip ilk MacBook modeliydi. Apple, 12 inçlik MacBook'u son olarak Haziran 2017'de güncelledi ve üretimi Temmuz 2019'da durdurdu.

Apple'ın bir ürünü teknolojik olarak kullanılamaz olarak sınıflandırması için, o ürünün satışının durdurulduğu tarihten itibaren yedi yıldan fazla bir sürenin geçmiş olması gerekiyor. İkinci nesil modelin iyileştirilmiş özellikleriyle birlikte Nisan 2016'da üretimi durdurulan orijinal 12 inçlik MacBook, bu yedi yıllık süreyi geçtiği için kullanılamaz olarak sınıflandırıldı.

Apple'ın 12 inçlik MacBook'u kullanılamaz olarak ilan etmesinin yanı sıra, Apple Watch Series 2'nin paslanmaz çelik modellerini de vintage olarak sınıflandırdı. Alüminyum Series 2 modelleri ise daha önce Kasım 2022'de vintage olarak sınıflandırıldı.

Apple'ın vintage ürünler listesi, beş yıldan daha uzun süre önce satışı durdurulmuş ve yedi yıldan daha az süre önce satışı durdurulmuş cihazları kapsıyor. Apple, vintage cihazlar için yedinci yıla kadar servis ve parça temin ediyor, ancak tamirler parça bulunabilirliğine bağlı oluyor.