Mobil

Apple bu sefer gerçekten çok zor durumda

Neredeyse her sene birkaç büyük patent davasıyla haber olmayı başararak Apple, bu seneyi de boş geçmiyor. Bu sefer ki ceza tutarı ise 300 milyon dolar!

Apple bu sefer gerçekten çok zor durumda

Apple'ın isminin yanında dava kelimesinin geçmesi, artık birçoğumuz için alışıldık bir durum. Apple'ın pozisyonu bazen davacı, bazen de davalı olarak değişse de işin içindeki aktörlerden biri olma durumu değişmiyor. Amerikan devini bu kez mahkeme salonlarına taşıyan olay ise Optis Cellular ile olan patent ihlali davası.

Optis'in daha önce LG, Panasonic ve Samsung gibi şirketlerin elinde bulunan 4G LTE teknoloji patentinin Apple tarafından izinsiz ve uygunsuz bir şekilde kullanılmasına ilişkin açılan davada, Texas mahkemesi Amerikan devini daha önce 500 milyon dolar cezaya hükmetmişti.

Bu sonucu temyize taşıyan Apple ise, temyizden çıkan 300 milyon dolara indirilme kararını da beğenmeyerek yeniden temyize başvuracağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Optis'in hiç bir şey üretmediği ancak elinde bulundurduğu bu teknoloji için astronomik patent bedelleri istediği öne sürüldü.

Bununla birlikte Optis ise Apple'dan bu teknolojinin kullanılabilmesi için 7 milyar dolar talep ettiği konuşuluyor. Davanın sonucu bu açıdan önemli. Eğer Apple bir şekilde istediğini alır ve bu olaydan patent ödemeden kurtulursa, o zaman bu defa temyize gidecek tarafın Optis olacağı kesin. Bu sebeple önde gelen hukukçular, bu davanın daha bir hayli uzun süre devam edebileceğini ve dolayısıyla da gündemi meşgul edeceğini ifade ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.