Apple Çin'de iPhone fiyatlarını düşürdü, satışlar uçtu!

Apple tarafından Çin'de iPhone fiyatlarının az da olsa düşürülmesi satışların hızlı bir şekilde artmasına yol açtı.

Apple Çin'de iPhone fiyatlarını düşürdü, satışlar uçtu!

Geçtiğimiz günlerde Apple CEO'su Tim Cook tarafından yapılan bir açıklama ile iPhone satışlarının iyi gitmediği için aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerde fiyat indirimine gidileceği duyurulmuştu. Bu açıklamanın ardından ilk hamle Çin'den geldi. Bu ülkedeki iPhone modellerinin fiyatlarına yaklaşık yüzde 7 oranında düşüren Apple'ın satışları yüzde 76 ile yüzde 83 oranında arttı.

Apple Çin'de iPhone fiyatlarını düşürdü, satışlar uçtu!

Yerel medyada yer alan haberlere göre, 10 Ocakta uygulanan söz konusu indirimin ardından iPhone satışları Ocak ayında yükseldi. Alibaba üzerinden yapılan satışlar yüzde 76, Çin merkezli perakende platformu Suning'de de yüzde 83 oranında arttı.

Söz konusu fiyatlardaki düşüş Çin'de 2018'de düşen iPhone satışlarının ardından yapılırken, Huawei Technologies ve Vivo Electronics gibi yerel markaların akıllı telefon sevkiyatında 2018'de rekor düzeyde artışlar görüldü. Aynı dönemde Çin piyasasında Apple ürünleri satışlarında ise yüzde 13 düşüş olduğu belirtilmişti.

Geçen hafta 2019 yılı ilk mali çeyrek gelirlerini açıklayan Apple, şirket gelirlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.0 düşüşle 84.3 milyar dolara gerilediğini duyurmuştu. Henüz Türkiye'de resmi bir indirim açıklaması gelmese de iPhone fiyatlarında yüzde 10 oranında bir indirim beklentisinin olduğunu da belirtelim.

Geçtiğimiz günlerde siz Teknolojioku takipçilerine Twitter üzerinden yaptığımız 'iPhone indirimi hangi oranda olur' anketinde de yüzde 10 oranı en fazla oy alan seçenek olmuştu.