Apple, dünyanın en gelişmiş çiplerini satın alacak

Akıllı telefon dünyasındaki rekabet hız kesmeden devam ederken, Amerikalı teknoloji devi Apple üstünlüğünü korumak için elinden geleni yapıyor.

Apple, dünyanın en gelişmiş çiplerini satın alacak

Apple, teknoloji sektöründe dev bir firma olmasına rağmen, dış üretimlere olan bağlılığını sürdürüyor. Mühendislik ekibi ve AR-GE departmanı dünya standartlarında olmasına rağmen, bu ekipler ürünlerin tasarımına odaklanmış durumda. Bu yüzden Amerikan teknoloji devi, Foxconn, TSMC, Samsung ve BOE gibi üreticilerle iş birliği içerisinde bulunuyor. Şimdi, teknoloji camiasında Apple'ın TSMC'den 3nm çip tedarikinin tamamını satın alacağına dair söylentiler dolaşıyor.

Apple ve TSMC arasındaki iş birliği her geçen gün daha da kuvvetleniyor. Son haberlere göre, bu iki firma, hem yaklaşmakta olan iPhone 15 Pro modellerini çalıştıracak olan A17 Bionic için, hem de yeni nesil MacBook'ların kalbinde yer alacak olan M3 işlemciler için 3nm çipler konusunda önemli bir anlaşma imzaladı. 2023 yılında üretilecek olan 3nm çiplerin büyük bir kısmını Apple zaten satın almıştı. Bazı duyumculara göre, Apple bu tedarikin yüzde 90'ını elinde bulunduruyor ve bu oranın yüzde 100'e ulaştığı belirtiliyor.

Apple, dünyanın en gelişmiş çiplerini satın alacak

Eğer bu duyumlar doğruysa, Apple için büyük bir zafer demektir. Bu, firmaya rakiplerine karşı en güçlü ve verimli çipleri geliştirmede önemli bir avantaj sağlar. Aynı zamanda Apple'ın global akıllı telefon pazarındaki liderliğini sürdürebilmesine de katkıda bulunur.

3nm çipler, önceki versiyonlarına kıyasla birçok avantaja sahip. Daha yoğun transistör yoğunluğu, azaltılmış enerji tüketimi, gelişmiş performans ve yeni özelliklerin desteklenmesi gibi avantajları bu çipleri, akıllı telefonlardan tablet, laptop, sunuculara ve hatta otonom araçlara kadar birçok uygulama için cazip kılıyor.