Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

Teknoloji firması Apple, cihazlarını yavaşlattığı için eski iPhone modellerine sahip kullanıcılara 25 dolar ödeme yapacak.

Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

Eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle hakkında davalar açılan Apple, sonunda suçlamaları kabul etti. Bu kabul ile birlikte şirket, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip müşterilerine talep etmeleri halinde 25 dolar ödemede bulunacağını duyurdu.

Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

2017 yılından bu yana hakkında eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı ile ilgili davalar bulunan marka, bu davalardan kaçınabilmek için indirimli pil değişim programı bile başlatmıştı. Görünen o ki bu programlar bir işe yaramadı ve firma açılan davalar ile ilgili olarak uzlaşma yolunu seçti.

Yapılan anlaşmaya göre şirket 500 milyon dolara kadar tazminat ödeyecek. Bu tazminatın 90 milyon doları açılan davalara bakan avukatlara verilirken kalan miktar ise iPhone sahiplerine dağıtılacak. ABD'de geçerli olan uygulama ile talep eden iPhone 6, 6S, 7 ve SE sahiplerine 25 dolar ödeme yapılacak.

Ödemenin nasıl ve ne zaman yapılacağı ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca bu miktar sadece ABD için geçerli olan bir uygulama olarak kalacak. Şimdilik dünya çapında bu tarz bir ödemenin yapılacağına dair bir bilgi verilmedi. 

Apple daha önce Fransa ve İtalya'da benzer iddialar yüzünden mahkemeye verilmiş ve cezalar almıştı.