Mobil

Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

Teknoloji firması Apple, cihazlarını yavaşlattığı için eski iPhone modellerine sahip kullanıcılara 25 dolar ödeme yapacak.

Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

Eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle hakkında davalar açılan Apple, sonunda suçlamaları kabul etti. Bu kabul ile birlikte şirket, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip müşterilerine talep etmeleri halinde 25 dolar ödemede bulunacağını duyurdu.

Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

2017 yılından bu yana hakkında eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı ile ilgili davalar bulunan marka, bu davalardan kaçınabilmek için indirimli pil değişim programı bile başlatmıştı. Görünen o ki bu programlar bir işe yaramadı ve firma açılan davalar ile ilgili olarak uzlaşma yolunu seçti.

Yapılan anlaşmaya göre şirket 500 milyon dolara kadar tazminat ödeyecek. Bu tazminatın 90 milyon doları açılan davalara bakan avukatlara verilirken kalan miktar ise iPhone sahiplerine dağıtılacak. ABD'de geçerli olan uygulama ile talep eden iPhone 6, 6S, 7 ve SE sahiplerine 25 dolar ödeme yapılacak.

Ödemenin nasıl ve ne zaman yapılacağı ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca bu miktar sadece ABD için geçerli olan bir uygulama olarak kalacak. Şimdilik dünya çapında bu tarz bir ödemenin yapılacağına dair bir bilgi verilmedi. 

Apple daha önce Fransa ve İtalya'da benzer iddialar yüzünden mahkemeye verilmiş ve cezalar almıştı.  

Yorumlar
Astiras Tombili
Aynen doğrudur.İPad air 2 ve İPhone 6 S eş zamanda şarj tutmama başladı.Sür ekli engelleniyor %18+mümkün değil dahası da var.Aynı Volt,Amper bir şarj adaptörünü takın,yan sanayi USB,Powerbank,Farklı bilgisayarı powerbank olarak kullanın çalışmasını engellediğine göre.Lisans parası ödemeyen tüm yan sanayi parçalarını engellediğine göre,5yılı doldurmuş eski cihaz envanterini kullanımdan caydırmak yerine yeni cihazlar satmak içinde farklı engellemeler getirmiş olmalı.Nokia telefonlar gibi bozuluncaya kadar kullanılmasını istenmiyor.İOS 14 yayınlanınca değiştiririm derken.A'shopda güncelleme uyarı sayfası kapatmalarıyla androidten farkı kalmadığı için Sampsung dışında yeni bir üretici alma kararlılığındayım.Orjinal USB durduğu yerde çürümeside benim tercihimi etkiledi.
Cevapla
hasan
nasıl alıcaz parayı ?
Cevapla
Alamazsın hasan
Malesef alamıcan
💠Gakko💠
Ayfonun en sevdiğim yönüde bu işte bahalı mahalı ama ürünlerinin arkasında duri
Cevapla
Ahmet
Ürünlerinin arkasında durduğu filan yok mahkeme kararı yüzünden paçayı kurtarmak için yapıyorlar ayrıca telefonda o kadar çok işlevsizlik var ki say say bitmez
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.