Güncel

Apple'ın yüzünü iPhone güldürdü

Bir süredir iPhone satışları iyi gitmeyen Apple'da 2020 yılının ilk mali sonuçları yüzleri güldürdü.

Apple'ın yüzünü iPhone güldürdü

2020 yılına ait ilk mali bilonçosunu açıklayan Apple, iPhone satışlarının etkisiyle önemli miktarda gelir elde etti. Hisse başına 4.99 dolar kâr elde eden şirketin toplam geliri ise 91.8 milyar dolar oldu.

Apple'ın yüzünü iPhone güldürdü

Özellikle iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerinin satışlarıyla yüzü gülen şirketin en önemli geliri bu telefonlardan geldi. Şirketin iPhone satışlarından elde ettiği gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 56 milyar dolara ulaştı. Böylece şirket bir yıl süren büyük düşüş trendini sona erdirmiş oldu.

Aynı dönemde, iPad satışlarından sağlanan gelir ise 6,7 milyar dolardan 5,98 milyar dolara ve Mac satışlarının geliri de 7,41 milyar dolardan 7,16 milyar dolara geriledi.

Şirketin AppleCare, uygulamalar ve ApplePay gibi hizmetlerden elde ettiği gelir bu dönemde 10,9 milyar dolardan 12,7 milyar dolara çıktı. Apple TV, Apple Watch ve aksesuar ürünlerin satışından sağlanan gelir ise 7,3 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıktı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.