Mobil

Apple, geliştiricileri neden bezdirdi!

Apple'ın App Store'da uygulamış olduğu tüketici haklarını korumaya yönelik olan para iadesi politikası, bazı uygulama geliştiricilerini bezdirdi! Peki, para iadesi neden geliştirici için sorun oluyor?

Apple, geliştiricileri neden bezdirdi!

Apple, tüketici haklarını korumak adına ürünlerinde ve uygulama mağazalarında para iadesi politikasını sorunsuz bir şekilde yerine getiriyor. Sunduğu bu hizmet ile takdiri hakeden Apple, bazı uygulama geliştiricileri ile para iadesi konusunda son günlerde ters düşmeye başladı.

iOS'in uygulama mağazasından satın aldığınız uygulamayı beğenmediğinizde veya çalışmadığında direkt olarak para iadesi talep edebiliyor ve bankaya bağlı olmak üzere 10 gün içerisinde sizden tahsil edilen tutar hesabınıza yatırılıyor. Aynı durum uygulama içi satın alma özelliğinde de geçerli. Sorun tam da bu noktada başlıyor.

Uygulama geliştiricileri ücretli veya ücretsiz olarak sunduğu uygulamalarında çoğu zaman uygulama içi satın alma seçeneklerine yer veriyor. Apple'ın para iadesi politikasını suistimal eden kullanıcılar, uygulama içi satın alma seçeneğini kullanarak uygulamanın kilitli özelliğini açıp, para iadesi alıyor. Ancak para iadesi yapılmasına rağmen, ücretli olarak sunulan özellik kullanılmaya devam ediyor.

1480941227_tvos10-ios10-app-store-hero.jpg

Flint, Nexon ve Longtu Korea adındaki dört geliştiriciden üçü, şu anda Apple'dan para iadesi aldıktan sonra oyun ve içeriğin kullanılıp kullanılmadığını tek tek kontrol etmek için uğraştıklarını dile getirerek sitem ettiler. Aslında geliştiriciler bu sitemlerinde haklı görünüyor.

Çünkü Apple, para iadesi yaptıktan sonra ilgili uygulama veya oyunu sadece iTunes hesabından silebiliyor ve yeni güncellemeleri yüklemesini engelliyor. Direkt olarak iPhone veya iPad'den uygulama silme yetkisine sahip olmayan Apple, para iadesi alınan uygulamayı kullanıp kullanmamayı kullanıcının vicdanına bırakıyor.

Apple'ın şimdilik bu konuda ne yapacağı bilinmiyor. Ancak geliştiricilerin önceliğini iOS platformuna vermesi için Apple'ın bir an önce bu konuda bir hamle yapması gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.