Mobil

Apple Google’a rakip oluyor! Appple arama motoru geliyor!

Apple arama motoru pazarına girmeye hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirket uzun vadede Google’a rakip olabilir.


Bilindiği üzere iOS işletim sistemine sahip iPhone modellerinde varsayılan arama motoru olarak Google kullanılıyor. Elbette Apple bunu Google’a iyilik olsun diye yapmıyor. Ya da en başarılı arama motoru Google, o yüzden ben bunu varsayılan arama motoru yapayım, kullanıcılarım rahat etsin gibi bir düşünceleri yok. Apple ile Google ile arasındaki bu bağ tamamen duygusal.

Google bu duygusal bağ için Apple’a yıllık olarak 8 milyar dolar ödüyor. Bu pek çoğumuz için uçuk bir meblağ gibi gelebilir. Lakin Apple’ın yaklaşık olarak 2 aylık kazancına denk düşüyor.

Apple Google’a rakip oluyor! Appple arama motoru geliyor!

Google Apple’a ödediği bu rakamın karşılığını fazlasıyla kasasına koyuyor. iOS’te gösterilen reklamlar sayesinde Google’ın kasasına 25 milyar dolara yakın para giriyor.

Lakin bu iş birliği uzun vadede bozulabilir. Zira Apple’a yakın bazı analistler, Cupertino merkezli şirketin kendi arama motorunu kurmak için kolları sıvadığını belirtiyorlar.

Elbette Apple sıfırdan bir arama motoru kurmayacak. Hali hazırda ABD’de önemli bir Pazar payına sahip olan DuckDuckGo’yu satın alacak. Bu arama motoru ABD’de yüzde 1.35’lik bir paya sahip. Henüz halka açık olmayan şirketin değeri ise yaklaşık olarak 900 milyon dolar.

Apple’ın bu fiyatın biraz üzerine çıkarak DuckDuckGo’yu bünyesine katacağı belirtiliyor. Sonrasında ise uzun vadede iOS cihazlarında Appple tarzı bir arama motoru görebiliriz.

Elbette bu kısa vadede olacak bir iş değil. Apple DuckDuckGo’yu hemen şimdi satın alsa dahi cihazlarına uyarlaması, randımanlı hale getirmesi yıllar alabilir. Kaldı ki Google’dan 8 milyar dolar gibi bir para gelirken, Apple’ın bu tarz bir hamle yapması pek mantıklı durmuyor. Lakin Google, Apple’a yaptığı ödemeyi azaltırsa, o zaman işler değişebilir.

Yorumlar
AS×Slayer
Ne Apple ye nede arama motorunu hiç koşlamiyorum
Cevapla
Smart 🇹🇷
Haber kendi içinde tutarsızlıklara sahip. Şimdi Apple arama motoru geliştiriyor mu geliştirmeyip Google’dan para almaya devam mı ediyor karışmış. Sonuç belirsiz. Biraz daha özen gösterin lütfen.
Cevapla
Kemal
DuckDuckGo kişisel gizlilik ile tanınıyor.Apple'da kişisel gizliliğe önem veriyor.Alması şasırtıcı olmaz.Apple geliştirirse güzel sonuçlar ortaya çıkabilir.
Cevapla
Firat
Haber güzel, içerikte öyle ama gelgör3 ki haberin sonundaki yorumunuzla kendi manşetinizi yalancıya çıkarıyorsunuz. Madem Apple 8 milyar dolarlık geliri kaybetmeyi göze almayacaksa neden o zaman manşeti öyle asparagas atıyorsun ki rakip arama motoru geliştiriyor diye?
Cevapla
Ledenav
Yerli Arama Motoru VUHUV var. Biraz da onun için haber yapın. Ayrıca Kendi botu ile siteleri tarıyor ve indexliyor. Vuhuv.com.tr
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.