Mobil

Apple GSM Operatörleri ile Perakendecilik İşine mi Giriyor?

Apple satışlarını arttırmak için her yolu deniyor.

Apple GSM Operatörleri ile Perakendecilik İşine mi Giriyor?

Apple geçtiğimiz yıl Eylül ayında iPhone 5S satışına başladı ve aylarca telefon tek kelimeyle yok sattı. Özellikle Gold renginin büyük bir rağbet gördüğü iPhone 5S'in son birkaç aydır stok sorunlarını aştığını görüyoruz. Bunun temel sebebi ise üretimin arttırılması değil; satışların düşmesidir.

1402123001_iphone-5-gold-close.jpg

Kullanıcıların yeni bir iPhone beklentisi genellikle tanıtıma 1 ay kala başlayan bir süreçti. Yeni iPhone piyasaya çıkmadan kıs abir süre önce iPhone satışları düşer ve özellikle perakendeciler farklı satış taktiklerini kullanmaya başlarlardı ama bu süreç iPhone 6 ile tepe taklak oldu. 

Telefonun tanıtılmasına 3 ay varken tüm mobl sektörün hatta CPU üreticilerinin bile iPhone 6'ya kilitlendiğine şahit olmaktayız. bile iPhone 6'dan etkilendiği bir ortamda Apple farklı staış stratejileri geliştirmeye başladı.

Tüm iPhone satışları içinde Apple Store'ların iPhone satışına etkileri %20 oranındadır. Kalan %80'lik kısım ise GSM Operatörleri ve farklı perakendeciler tarafından gerçekleştirilmektedir. Apple Store'lar bir satış mağazasından daha çok bir deneyimleme mağazasına dönüşmesinden rahatsızlık duyan Apple'ın kendi mağazalarında satışları arttırmak için büyük GSM Operatörleri ile bir çalışma içinde olduğu belirtiliyor.

Bu bağlamda Apple'ın içinde T-Mobile ve AT&T hatlarının takılı olduğu iPhone 5S'leri müşterilerine aylık ödeme planları ile satacak. 1 GB LTE veri sınırı ile aylık 50 dolara, 5 GB 4 LTE veri sınırı ile aylık 70 dolara iPhone 5S satışına başlayacak olan Apple'ın bu kampanyası bakalım iPhone 5S satışlarını arttırabilecek mi? 


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.