Mobil

Rapor: iPhone 6 şimdiden Galaxy S5 satışlarını düşürdü

Tayvanlı tedarik zincirlerinden edinilen bilgiye göre Samsung, üçüncü çeyrekte Galaxy S5 siparişini düşürdü.

Rapor: iPhone 6 şimdiden Galaxy S5 satışlarını düşürdü

Samsung'un MWC 2014 etkinliği kapsamında duyurduğu üst düzey akıllı telefonu Galaxy S5, 125 ülkede ilk 25 günde 10 milyon satarak şirket rekoru kırmayı başarmıştı. Samsung cephesinden edinilen bilgiler satışların iyi yönde gittiğine işaret etse de, ilk aşamada 50 ülkede satışa sunulan Galaxy S4, 10 milyon satış rakamına 27 gün sonunda ulaşmıştı.

Tayvanlı tedarik zinciri kaynaklarına göre Samsung üçüncü çeyrek itibariyle Galaxy S5 siparişlerini %25 oranında düşürdü. Nisan, mayıs ve haziranı kapsayan ikinci çeyrek diliminde 21 milyon Galaxy S5 siparişi veren Samsung, bu rakamı üçüncü çeyrekte 15 milyon seviyesine çekmiş görünüyor. Güney Koreli üretici ayrıca ikinci çeyrekte 6 milyon Galaxy S4 siparişi verirken, yine üçüncü çeyrekte bu rakamı 5 milyon seviyesine çektiği iddia ediliyor.

1402081662_s5-iphone-front.jpg

Kaynaklara göre Samsung'un siparişleri aşağı çekmesinin temel nedeni iPhone 6. Bir süredir prototip çalışmaları sızdırılan akıllı telefon yılın ikinci yarısında mobil dünyasının merakla beklediği modellerin başında geliyor. Üstelik Apple, kullanıcılardan gelen talepleri dikkate almış olacak ki, telefonun ekranında ciddi bir büyüme sağlanacak. 4.7-inç boyutunda bir iPhone sadece Apple hayranlarını değil, Android ve hatta Windows Phone kullanıcılarının da iştahını kabartıyor.

Apple'ın sadece 3 günde 9 milyon iPhone 5S ve 5C sattığı göz önüne alındığında, iPhone 6'nın sahip olduğu ekran ve diğer donanım bileşenleri itibariye bu rakamı tek başına yakalaması hatta daha ileri seviyeye taşıması ön görülebilir.

Samsung'un eylül dönemi ve öncesinde piyasaya sunmasını beklediğimiz iki önemli telefonu var. Bunlardan ilki bir süredir sızdırılan ve metal kasaya sahip olduğu iddia edilen Galaxy F; bir diğeri ise büyük ekran ve S-Pen tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği  Galaxy Note 4. Samsung'un söz konusu iki modelin satışlarını da göz önünde bulundurarak Galaxy S5 ve Galaxy S4 siparişlerini aşağı çektiği tahmin ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.