Mobil

Apple hisseleri fena çakıldı!

iPhone satışlarının 2018’de ve 2019 yıllarında düşeceğinin öngörüldüğü tahminler Apple'ın hisselerinin dibe vurmasına neden oldu. Şirket 5 haftada 190 milyar dolar kaybetti.

Apple hisseleri fena çakıldı!

Habertürk internet sitesinden Necdet Çalışkan'ın haberine göre ABD borsalarının tarihindeki ilk 1 trilyon dolarlık şirket olmayı başaran Apple’ın piyasa değerini, iPhone satış beklentilerindeki düşüş vurdu. 3 Ekim’de 1.1 trilyon doları aşan şirketin piyasa değeri dün itibariyle 920 milyar dolara kadar düştü.

Kötü tahminler Apple hisselerine değer kaybettirdi

Son 5 haftalık süreçte 190 milyar dolar eriyen Apple’ın bu sert düşüşünde 2019 yılının ilk çeyreğinden itibaren iPhone satışlarının yıllık bazda gerileyeceği yönündeki analizler etkili oldu.

1980 yılında halka arz edilerek borsada işlem görmeye başlayan Apple’ın piyasa değeri 2010 yılında 190 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı. Diğer bir deyişle şirketin 30 yılda ulaştığı rakam, 5 haftalık bir süreçte eridi. Apple’ın borsada kaybettiği bu değer, Yunanistan’ın toplam milli gelirine eşit bir düzeyde.

JP Morgan’ın son analizi, Apple’ın iPhone satışlarının hem 2018 yılı hem de 2019 yılı genelinde yıllık bazda düşeceğinin ortaya koyarken, buna sebep olarak ise gelişmekte olan pazarlardaki zorlu makro ekonomik koşullar gösterildi.

Apple'ın 3 Ekim 2018'de 232 dolarla tarihi zirvesine çıkan hisse fiyatı, 12 Kasım 2018 itibariyle yüzde 16.3 düşüşle 194 dolar seviyesine kadar düştü.

TF International Securities, yüksek fiyatları ve Huawei başta olmak üzere Çinli zorlu rakipleri nedeniyle iPhone XR satış tahminlerini 100 milyondan 70 milyona düşürdüğünü duyurdu.

Yorumlar
Pfff
Mantigi olanlar zaten alsa alsa sistem kararliligi android ten cok daha iyi ve yavaslamasi daha gec oluyor diye apple tercihdiyor. Ama tercih edilmeyecekkadar pahali su an.
Cevapla
Borem
Yok öyle yağma her zirvenin bir inişi var bu arada telefondan iyi kötü anlayan biri olarak soruyorum alternatif ve daha ucuz Android telefonlar varken birbirinize özenib dünyanın parasını vererek iphone alıyorsunuz mesela eşime xiaomi a2 aldım 3 gb ram 64 gb hafıza nfc var görüntü kalitesi çok iyi çok şık ve fiyatıda çok uygun aynı özellikde iphone alsaydım iki katı para markacı olmayalım uyanık olalım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.