Mobil

Apple'a ikinci darbe Almanya'dan geldi!

Apple ile Qualcomm arasında patent kavgası yüzünden markanın ürünleri Çin'den sonra Almanya'da da yasaklandı.


Apple ile Qualcomm arasındaki patent davası iyice büyümeye başladı. Çin’de bazı iPhone modellerinin satışını engelleten Qualcomm, Almanya'da da zafer kazandı.

Alman mahkemesinin kararı doğrultusunda Apple'ın Almanya'da bulunan tüm mağazalardan iPhone 7 ve iPhone 8 model telefonlarını toplatması kararı verildi. 

Apple için Almanya artık körleşmiş bir pazar diyebiliriz. En azından eski modelleri için. Daha önce Alman mahkemesi iPhone 7 ve iPhone 8'lerin yasaklanması yönünde karar almıştı. Bugün ise Qualcomm'un 1.52 milyar dolar kefalet bonosuna imza atması ile birlikte sözleşme resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Artık Almanya'da hiçbir dükkanda iPhone 7 ve iPhone 8 satışı yapılamayacak. Hatta Apple bu cihazları dükkanlarından bir bir toplatacak. Ek olarak Apple'da işler iyi gitmiyor. Son yıllarda gelirlerini artırmak için pahalı ve üst düzey ürünler geliştirmeye başlayan firma, ne yazık ki bu stratejisi ile ilgili de sorunlar yaşıyor.

iPhone 7 ve iPhone 8 için şok karar!

Şirketin en tepe ismi olan CEO Tim Cook tarafından yapılan açıklamaya göre yeni iPhone modellerine beklenenden daha az ilgi gösterilmesi, Çin ekonomisindeki zayıflık ve Apple Watch, iPad Pro ve AirPods'ların yeni modellerine ilişkin arz aksaklıkları yüzünden satış tahminleri düşürüldü.

Bu durum 20 yıldır ilk kez yaşanıyor ve Apple gelir görünümünü düşürdü. Cook'un yatırımcılara gönderdiği mektupta yer verilen bu duyuru, Apple hisselerinin kapanış sonrası işlemlerde yüzde 8.5 kadar düşmesine neden oldu.

Satış tahmininin düşürülmesi, haftalardır Cupertino, California merkezli şirketin içinden ve tedarik zincirinden gelen Eylül ayında piyasaya sürülen son iPhone modellerinin satışının iyi gitmediğine ilişkin işaretlerden sonra gerçekleşti. Eh, artık Apple için hayırlısı neyse o olsun demekten başka bir söz kalmıyor bize. 

Yorumlar
AltundS
Bedava ı veriyor almayın Amerika malı satıyor arkasından ambargo mecbumuyum almaya
Cevapla
iphone kullanmayanlar
Tim Clok ava gitti avlandı..milleti kazıklıyayım derken borsadan kazık yedi.. beter olsun apple..3.bin liralık telfonu 13.999 lira verirse akibeti bu olur..bermat olsun.
Cevapla
hakan
zamaninda biz applesiz elimizi opene satariz diyen marka bugun ne hallerde.dahada kotuye gidecek apple yatsin kalsin abd baskanina dua etsin yoksa huawei amerikada apple silecekti.kanimca apple tasarimda ve fiyatta bu sekilde devam ederse daha cok erir.nokia durumuna bile gelir
Cevapla
yakup
zatem apple fiyatları uçuk iyi oldu milleti zaten kazıklıyorsunuz tamam ürünleriniz kaliteli süper olabilir kullanıcı düşünmeden fiyatlar yüksek satışa sunuyorsunuz daha siz çok darbe yiceksiniz çoooook müsteri kaybedersiniz
Cevapla
Güler
iyi değil apple..kaç tane aldık eskiden hep bozuk çıkıyor..hemde milletin mesajlarını arşiv yapıyor..yani hınzırlık ediyor apple..artık apple ürünlerini almayacağız.
Zosahalog
Bir adamın böbreğini aldınız ve adam hastanede bari sosyal faydanjz olsun o adama yardım edinde hiç olmazsa Apple müşterisini kurtardı değin çinli aekadaşa geçmiş olsun bu arada...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.