Mobil

Apple, ilk mağdurun tazminatını ödedi

Lokasyon bilgilerini depoladığı gerekçesiyle, mahkemeye verilen Apple, ilk mağdurun tazminatını karşıladı.


Geçtiğimiz aylar iPhone' nun lokasyon bilgilerini depoladığı iddası gündeme bomba gibi düşmüştü. Apple' a konu ile ilgili çeşitli davalar açılmış, ardından da Android modellerinin aynı şekilde lokasyon bilgilerini depoladığı ortaya çıkınca, Android telefon üreten firmalara da dava açıldı.

Güney Kore' de Apple' a açılan benzer bir dava sonuçlandı ve lokasyon bilgilerinin veritabanından silinmesi ve mağdurlara tazminat ödenmesi istendi.

Davanın sonuçlanmasıyla Apple müşterilerine tazminatları ödemeye başladı. llk tazminat hakkını kazanan ise Güney Kore' de psikolojik zarar gördüğünü bildiren 36 yaşındaki savcı Kim Hyung-suk oldu. Changwon Bölge Mahkemesine dava açan Kim, kendisinden izinsiz lokasyon bilgilerinin kaydedildiğini, özel hayatının çiğnendiğini ve psikolojik baskı altına alındığını iddia ederek 1000 dolarlık tazminat talep etmişti.

Apple' ın Güney Kore' de yer alan departmanı ilgili mahkeme kararına itiraz etmedi ve müşterilerin tazminatlarını ödedi. Mahkemeden çıkan karar ise şöyle; Anayasanın 17. maddesindeki kişi haklarını koruma ilkesini ihlal eden Apple, iPhone'un kullanıldığı 5 hafta boyunca haftalık 200$ zarar öngörülerek 1000$ tazminat ödemeye mahkum edildi.

Nisan ayında Güney Kore' de 29 kişi daha Apple' a dava açıtığı söyleniyor. Güney Kore' de toplam 3 milyon iPhone kullanıcı var. Hepsinin dava açmasını düşünemiyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.