Mobil

Apple'dan Intel'e darbe

Teknoloji devi Apple, Intel tarafından geliştirilen Sunny Peak kodul 5G çip siparişlerini iptal etti.


Önümüzdeki yıllarda Türkiye'de de kullanılmaya başlanacak olan 5G mobil iletişim teknolojisi ile ilgili firmaların hazırlıkları son hız devam ediyor. Dünyanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden olan ABD merkezli Apple da bu alanda çalışmalar yapan bir firma. Gelen haberlere göre Apple, Intel'in geliştirdiği ve 2020 yılında firmanın telefonlarında kullanılması beklenen Sunny Peak kodlu 5G destekli çiplerin siparişini iptal etti.

Apple geliştirici ekibini dağıttı

Halen geliştirilme aşamasında olan bu çiplerin Apple'ın önümüzdeki yıllarda üreteceği iPhone modellerinde kullanılması bekleniyordu. İddialara göre Apple'ın bu iş için kurduğu özel ekip de şirket içindeki diğer projelere kaydırılarak dağıtıldı. Sunny Peak'in 5G, LTE, Wi-Fi ve Bluetooth teknolojilerini bir araya getirecek bir çip olduğu açıklanmıştı. Adı açıklanmayan bir Intel yetkilisi, " WiGig (802.11ad)’in başka bir mobil ürün için tanıtıldığını ve bunun yeni ve beklenmedik zorluklar getirdiğini” belirtti.

Öte yandan Apple ile ilgili başka iddialar da ortaya atılıyor. Buna göre firma MediaTek tarafından geliştirilen kendi çiplerini kullanma ihtimali üzerinde duruyor. MediaTek'in Intel'inki kadar hızlı olmasa da iPhone cihazlarında internet hızını artıracak teknolojilere sahip olduğu biliniyor. Elbette bunların iddia olduğunu ve özellikle ürün geliştirilmesi sırasında Apple'ın çeşitli kararlar aıp bunlardan vazgeçtiği bilinen bir gerçek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.