Mobil

Apple iOS 13.5 ile maske sorununa çözüm getirecek

Apple iOS için yayınlayacağı yeni güncelleme ile koronavirüs nedeniyle takılan maske sorununa FaceID tarafında bir çözüm üretecek.

Apple iOS 13.5 ile maske sorununa çözüm getirecek

Malum şu aralar koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın önemli bir bölümü sokaklara maskesiz çıkamıyor. Nitekim bu durum ülkemiz için de aynı. Sokağa çıktığınızda hemen herkesin maskeyle dolaştığını görüyorsunuz. Zaten olması gereken de bu.

Normal şartlarda maske takmanız sizin için bir sorun teşkil etmiyor olabilir. Elbette FaceID destekli bir iPhone kullanıcısı değilseniz. Çünkü FaceID kullanıcıların yüzlerinde maske varken telefonun kilidini açmıyordu. Apple iOS 13.5 ile bu soruna bir çözüm getirecek gibi görünüyor.

Apple iOS 13.5 ile maske sorununa çözüm getirecek

Hali hazırda beta olarak yayınlanan iOS 13.5 güncellemesi içerisinde yeni bir özellik de içeriyor. Bu özellik sayesinde FaceID yüzünüzde maske olduğunu algıladığı an ekrana klavye ile parola girmenizi sağlayacak ekranı getirecek. Yani yüzünü tanımaya çabalamayacak. Dolayısıyla ekran şifrenizi el ile girerek telefonunuzun kilidini açabileceksiniz.

Apple iOS 13.5 ile maske sorununa çözüm getirecek - Resim : 1

Eğer telefonda ekran altı parmak izi okuyucusu olsaydı böyle bir zahmete gerek kalmazdı. Görünen o ki Apple’ın yeni iPhone modellerinde ekran altı parmak izi okuyucusuna da yer verecek olmasının temel nedenlerinden birisi de bu. Zira insanlar yüzlerindeki maskeleri kısa vadede çıkaracak gibi durmuyorlar. Dolayısıyla bu durum FaceID’nin kullanımını da zorlaştırıyor.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Beta programına kayıtlı iseniz hali hazırda iOS 13.5’i indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer programda kayıtlı değilseniz güncelleme için bir süre daha beklemeniz gerekecek.

Yorumlar
ALİ
Huawei nin de mate 20 pro cüzdan cihazı için aynı soruna bir çözüm üretmesi merhaba gerekiyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.