Mobil

Apple iOS 15 reklamları tercihe göre engellenebilecek!

Apple kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak yeni bir özellik sunuyor. İşte detaylar.

Apple iOS 15 reklamları tercihe göre engellenebilecek!

Apple, cihazınızda okuduklarınızı, satın aldıklarınızı ve aradığınızı analiz ederek cihazlarında kişiselleştirilmiş reklamlar sunuyor. Şirket şimdi bu reklamlarla ilgili kullanıcıların oldukça hoşuna gidecek bir güncelleme yapıyor. App Store ve Apple News'de karşınıza çıkan reklamlar dileğe göre engellenebilecek.

Şirket, iOS 15 ile birlikte bazı değişikliklere gidecek. Bu değişiklikler arasında reklamlar için izin istemek de mevcut. Artık iPhone cihazlar kullanıcılardan Kişiselleştirilmiş Reklamları etkinleştirmek için izin istemeye başlayacak.

Apple, kişiselleştirilmiş reklamlar kullanıcının isteğine göre engellenebilecek

Şirket, varsayılan olarak kullanıcı bilgilerini toplar ve reklamlarda sunardı. Ancak artık bunun için izin istemeyi planlıyor. Apple, en son iPhone cihazlarda iCloud sisteminin izleneceği söylentileri ile gündeme oturmuştu. Kullanıcı gizliliğine önem vermeye odaklanan şirket şimdi itibarını bu yönde düzeltmeye çalışıyor.

En yeni iOS 15 beta sürümünü çalıştırıyorsanız, App Store'u açtığınızda Kişiselleştirilmiş Reklamlar açılır penceresini göreceksiniz. Açılır pencerede Apple tarafından yayımlanan bir yazı karşınıza çıkacak. Apple bu yazıda "cihaz tarafından oluşturulan tanımlayıcıları kullanarak ve reklam bilgilerini Apple Kimliğinize bağlamayarak" gizliliğinizi korumayı hedeflediğini bildiriliyor.

Apple'ın Reklamcılık politikasına göre, reklamları hedeflemek için yararlandığı kaynaklar değişiklik gösterebilir. Bunlar cihaz bilgilerinizi (izin verdiyseniz konumunuz dahil), App Store aramalarını ve satın alma işlemlerini ve Apple News'de okuduğunuz haberleri içerebilir. Şirket, buna ek olarak şimdi kişiselleştirilmiş reklamları Ayarlar uygulamasından tamamen kapatmanıza olanak tanıyacak. Apple'ın bu çabasının hepsi Uygulama İzleme Şeffaflığı politikasının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.