Mobil

Apple iOS 8 için bünyesine yeni şirketler katmaya devam ediyor!

Apple bükemediği bile öpmek yerine onun sahibi olmayı tercih ediyor.

Apple iOS 8 için bünyesine yeni şirketler katmaya devam ediyor!

Apple'ın son 18 ay içinde tam 27 irili ufaklı şirket aldığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Amerika'lı teknoloji devi Apple geçtiğimiz hafta rekor bir fiyatla Beats Electronics'i de bünyesine katmıştı. Yeni fikirler geliştiren ve bunların patentini alıp şirketleştiren gençlere bir "ekmek" kapısı haline gelen bu satın almaların bir noktadan sonra 3.parti geliştiricilerin körelmesine ve birşey üretememesine sebep olacaktır diye de düşünmekteyiz. 

Aklını bir icat yapmak için kullanan geliştiricilerin tabiri caizse parayı bulduktan sonra genellikle pek birşeyle ilgilenmediğine şahit olmaktayız. 2. şirketini yine büyük bir firmaya satan tek bir örnek bile şu anda sektörde bulunmuyor. Bununda altını çizelim.

Apple'ın iOS 8 lansmanında bizlere tanıttığı Family Sharing özelliğinin tüm detaylarını  yazımızda anlatmıştık. iOS 8'in Beta versiyonunda sunulmayan bu özelliği Apple'ın sadece Apple Maps özelliği sayesinde sağlayamayacağı gün gibi ortadaydı. Bu özelliğin gerçekleştirilmesi için farklı harita ve sosyal konum hizmetleri kullanması muhtemel olan Apple'ın Spotsetter'i satın alması gündeme bomba gibi düştü. 

1402130237_spotsetter2.jpg

Sosyal konum arama motoru Spotsetter; Apple'ın Family Sharing özelliğine benzer bazı özellikler içeriyor. Bu sosyal ağda kayıtlı arkadaşlarınızın anlık olarak hangi konumda olduğun gösteren bu hizmetin Apple tarafından Family Sharing programı içinde yer alan Ailem Nerede özelliğinde kullanılması amaçlanıyor.

Apple iOS 8 ile mobil işletim sistemi konusunda tüm rakiplerine büyük bir fark atmış gibi görünüyor. Bakalım Android 5.0 neler getirecek?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.