Apple iOS nasıl güncellenir? Adım adım anlatım!

Apple'ın yeni iOS güncellemesini nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsanız konumuza, haberimizin detayına bakın!

Apple iOS nasıl güncellenir? Adım adım anlatım!

Siz de bir Apple mobil cihazı kullanıyor ve dün yayınlanan 5.1.1 iOS güncellemesini kullanmak istiyor fakat kullanamıyorsanız bu yazımızı okuyarak yeni güncelleştirmeye hemen sahip olabilir, sorunsuz bir şekilde cihazınıza kurabilirsiniz.

Apple'ın dün sunduğu ve milyonlarca kişi tarafından anında indirilen yeni iOS 5.1.1 güncellemesini mobil cihazımıza kurmak için öncelikle 3 yöntem tercih ediliyor. En çok tercih edilen bu yöntemlerin belki daha önce duydunu veya gördünüz fakat hiç denemediyseniz adım adım anlatımımız sayesinde bu işlemleri sorunsuz bir şekilde yapıp yeni iOS'unuza merhaba diyebileceksiniz.Öncelikle iOS 5.1.1'in neler getirdiği ve hakkında detaylı bilgi için bu haberimizden hemen önce açtığımız haberi dikkatli bir şekilde okumanız gerekebilir, incelemek için:

1. Yöntemimiz: Kablosuz Güncelleme (OTA)

Evet arkadaşlar bildiğiniz üzre Apple markalı cihazlarımızda son zamanlarda oldukça sık kullanılan Kablosuz Güncelleme için bilmeniz gereken en önemli detaylardan birisi mobil cihazımızın 5 ve üzeri bir sürüme sahip olmasıdır. Daha sonraki adımlara bakacak olursak kablosuz güncelleme yapmadan önce cihazımızın pilinin muhakkak %50'nin üzerinde olması gerekiyor.

1336482236_ios501update-01.png1336482257_iphoneturkey-ios5-1-1-ota.png

- Mobil cihazımızın “Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” adlı menüsünden yeni güncellemeyi indireceğimiz bölüme giriş yapalım.

-Hatırlatmakta fayda var, kablosuz güncellemnin en büyük faydalarından birisi de iTunes'le yapılan güncellemedeki gibi 500-600MB lık dosyaler yerine önceki versiyon ile arasında bulunan muhtemelen 100-200 MB'lık bir farkı indirmesi.

*Bu sebeple kablosuz güncelleme diğerine nazaran daha avantajlı bir şekilde çok kısa sürecektir. Hatırlatılması gereken bir diğer husus ise kablosuz güncelleme öncesi mobil cihazınızın yedeğini almak olsun.(tavsiyedir)
2. Yöntemimiz: iTunes ile Güncelleme

iTunes'i tercih etmemizin belki de en önemli sebeplerinden birisi mobil cihazlarımızın işletim sistemi versiyonunun 5'den önceki sürüm oluşundandır. O sürümlerde kullanacağımız, mobil cihazımızın adeta gölgesi şeklinde olan iTunes yazılımımızı bilgisayarımızdan açıyoruz.

Siz henüz iTunes yazılımını edinmediyseniz buradan hemen edinebilirsiniz:  Apple iTunes - Download

-iTunes üzerinden yapacağımız kablosuz güncelleme için öncelikle mobil cihazımızı ara kablomuz vasıtasıyla birlikte PC veya Mac'imize bağlıyoruz.

-Sonraki adımımızda ise iTunes yazılımında sol bölmede çıkan iPhone'a tıklayıp karşımıza gelen penceredeki "Güncellemeleri Denetle"ye (Check for Update) tıklıyoruz.

- Apple'ın yeni iOS 5.1.1 versiyonunun karşımıza çıkmasından itibaren aşağıdaki resimler yardımıyla yeni güncellemesini edinebileceksiniz. Eski güncelleme yüklemelerinden bir farkı olmasa da biz resimlerle anlatıma devam ediyoruz...

1336482788_1.png
Yeni bir güncellemenin olduğunu bildirecek iTunes.

1336482924_2.png

Bu işlemlerin ardından yeni iOS versiyonu 5.1.1 güncellemesi mobil cihazımıza inmeye başlayacak. Hatırlatacağımız diğer bir husus ise bağlantı hızımıza göre yeni güncellemenin 1  saate kadar sürebileceği hususudur.

1336483240_iphoneturkey-biz-ios5-1-1-about.png

*Bazı antivirüsler yeni güncelleme için sıkıntı yaratabilir, o yüzden bilgisayarımızda bulunan AV'ları kapatırsak sorun yaşamadan güncellememiz yüklemiş oluruz.


3. Yöntemimiz: Manual olarak Güncelleme

Usta kullanıcılar için sunulan bu seçenekle birlikte mobil cihazınıza yeni sunulan iOS 5.1.1'i manual bir şekilde download edip yükleyebilirsiniz, yeni iOS 5.1.1 güncellemesi indirme bağlantıları aşağıdadır:
 • iPhone 4S
 • iPhone 4 (GSM)
 • iPhone 4 (CDMA)
 • iPhone 3GS
 • iPad 3 WiFi
 • iPad 3 GSM
 • iPad 3 CDMA
 • iPad 2 WiFi
 • iPad 2 GSM
 • iPad 2 CDMA
 • iPad
 • iPod touch 3G
 • iPod touch 4G