Mobil

Apple iPhone 14 Türkiye fiyatını 18 bin TL’ye düşürmeye hazırlanıyor! Yok satacak!

Akıllı telefon pazarındaki önemli isimlerden biri olan Apple, önemli bir yol ayrımında. Eğer şartlar olgunlaşırsa iPhone 14 Türkiye fiyatı 18 bin TL’nin de altına düşecek. İşte konunun detayları.

Apple iPhone 14 Türkiye fiyatını 18 bin TL’ye düşürmeye hazırlanıyor! Yok satacak!

Hali hazırda Apple’ın en güncel modeli olan iPhone 14 ülkemizde 32.999 TL’ye satılıyor. Bu fiyatla birlikte Türkiye, dünyanın en pahalı iPhone satışı yapılan ülkelerinden biri konumunda. Durumun böyle olmasının temel nedeni ise ödediğimiz 32.999 TL’nin 15.118 TL’sinin vergilerden oluşması. Malum, ülkemizde akıllı telefonlar üzerinde absürt vergiler bulunuyor.

Hal böyle olunca, ülkemizde ucuza telefon almak bile seçim vaadine dönüşmüş durumda. Önümüzdeki seçimde Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan Recep Tayyip Erdoğan, gençlere daha doğrusu üniversite öğrencilerine önemli bir vaatte bulundu. Bu vaate göre öğrenciler bir defaya mahsus olmak üzere vergisiz bir şekilde telefon ve bilgisayar alabilecekler.

Apple iPhone 14 Türkiye fiyatını 18 bin TL’ye düşürmeye hazırlanıyor! Yok satacak! - Resim : 1

Apple iPhone 14 Türkiye fiyatını 18 bin TL’ye düşürmeye hazırlanıyor! Yok satacak!

Hali hazırda bu vaadin detayları tam olarak belli değil. Yani fiyat konusunda bir sınırlama yok. Hal böyle olunca, iPhone 14’ün vergisiz bir şekilde satılması mümkün olacak. Eğer bir öğrenci, vergisiz telefon alma hakkını iPhone 14’ten yana kullanmak isterse 15.118 TL’lik vergi yükünden muaf olacak. Bu sayede iPhone 14’ü de 32.999 TL yerine 17.881 TL’ye almış olacak. Bu gerçekten de önemli bir fırsat gibi görünüyor. Lakin, burada önemli bir soru işareti var.

Eğer bu vaat herhangi bir şekilde fiyat sınırlaması ile revize edilirse yani öğrencilerin alacağı 20 bin TL’lik telefonlardan vergi alınmayacak gibi bir şart koşulursa, o zaman üniversiteli gençlerin ucuza iPhone alma hayalleri de suya düşecektir. Sonuç olarak bekleyip göreceğiz. Zira bu vaadin karşısında da gençlere ÖTV’siz otomobil sözü veren Kılıçdaroğlu var. Peki sizce seçimin kazananı kim olacak? Sizce hangi vaat daha cazip? Yorum sizlerin.

Yorumlar
ugur özçekiç
keşke benımde ayfon 14 olsa :D
Cevapla
AHMET
Bence atı alan Üsküdar'ı geçer.
Cevapla
Herhangi Biri
Seçimi ya Müslüman Türkler kazanacak yada gezi parkında bile Türkiye Cumhuriyeti Devletini yıkmak için omuz omuza savaşan pkk ile kemalistler,. Sen seç
Cevapla
O kişi
Ağzı olan konuşuyor. İftiralar İftiralar İftiralar. Müslüman öyle kolay kolay İftira atmaz. Allahtan korkar.
kemalistler
kemalistler
Hadi ordan
Din tüccarları sizi. Bi tek siz müslümansınız! Utanmasanız Müslümanlığı biz bulduk diyeceksiniz. Gerçi sizde utanma ne arar! Geçen gün reisiniz Allah'tan emir aldığını söyleyerek kendisini adeta peygamber yerine koydu, tövbe haşa. Madem öyle neden andımız kaldırıldı? Devlet kurumlarında TC ibaresi kaldırıldı? Bebek katilinin mektubu devletin kanalında okutuldu, terörist elebaşının kardeşi niye devlet kanalına çıkartıldı? Oslo'da pkk ile neden masaya oturuldu? 128 milyar dolar buhar mı oldu? Hatta 418 oldu o nereye kayboldu devletin parası? Yıllar önce muhalefet iken eleştirdiği ne varsa bizzat kendisi yapıyor iktidar. Zaten 2010 da "8 yıl öncesi asgarî ücretle aldığın yumurtadan, aldığın sütten, aldığın peynirden, aldığın ekmekten bugün daha az alıyorsan bize oy verme" diye açıklaması var.
Ferdi
Bence ekonomi düzeltsinler vatte bulunmasınlar
Cevapla
Murat
Gençlerin hayali indirimle 2 asgari ücretten daha pahalı olan birkez de olsa iPhone 14 almak öylemi, acınası durumdayız.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.