Apple iPhone 16 Pro ekranında devrim yapacak

Yeni sızan bilgilere göre, bu yıl piyasaya sürülecek olan iPhone 16 Pro'nun ekranı, önceki modeline kıyasla yüzde 20 daha parlak olacak.

Apple iPhone 16 Pro ekranında devrim yapacak

Çin'den gelen yeni bir duyuma göre, bu yıl sonunda çıkacak olan iPhone 16 Pro'nun ekranı, selefinden yüzde 20 daha parlak olacak. Güvenilir olmayan bir Weibo kullanıcısı tarafından paylaşılan bu bilgi, özellikle tipik parlaklık değerlerine işaret ediyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var haberde HDR parlaklığından değil, günlük kullanımda ulaşılan standart ekran parlaklığından bahsediliyor. iPhone 15 Pro, standart ekran parlaklığında maksimum 1,000 nit değerine ulaşırken, iPhone 16 Pro'nun 1.200 nit değere çıkması bekleniyor.

Ancak Yüksek Parlaklık Modu'nun üst değeri değişmeyecek gibi görünüyor. Telefona baktığımızda ekran parlaklığı konusunda dikkate alınması gereken birçok mod var. Bunlar arasında manuel parlaklık, standart parlaklık, Otomatik Parlaklık açıkken devreye giren Yüksek Parlaklık Modu (örneğin, dışarıda güneşli bir günde olduğunuzda) ve ekranın çok küçük ( örneğin Youtube Premium’da video izlerken video ekranının telefonunuzun üst kısmında küçük bir şekilde oynamaya devam ettiği bir durumda) alanlarında çok daha yüksek değerlere çıkabilen HDR zirve parlaklığı bulunuyor.

Apple iPhone 16 Pro ekranında devrim yapacak - Resim : 1

Apple iPhone 16 Pro ekranında devrim yapacak

Bu söylenti kaynağı, iPhone 16 Pro'nun selefi ile aynı 1,600 nit Yüksek Parlaklık Modu değerine sahip olacağını iddia ediyor, ancak selefi aslında 2,000 nite kadar çıkabiliyor, dolayısıyla burada bir karışıklık söz konusu. Kaynağın Apple ile ilgili söylentiler konusunda karışık bir geçmişi olmasına rağmen, söz konusu hesap birden fazla Apple lansmanını doğru tahmin ettiği için dikkate değer.

Sonuç olarak, Apple'ın iPhone 16 Pro'nun ekranını daha parlak hale getirmesi hiç de şaşırtıcı olmaz. Son zamanlarda Android dünyasında da artan bir parlaklık eğilimi gözlemleniyor. iPhone 13 Pro'nun 2021'de tanıtılmasından bu yana 1,000 nit satndart parlaklık aynı kalmıştı, bu nedenle artış vaktinin geldiği söylenebilir.