Mobil

Apple iPhone satışlarında dibi gördü! Tim Cook zorda!

Apple koronavirüs salgını nedeniyle iPhone satışlarında dibi gördü. Tim Cook ve ekibi mevcut satışları korumada başarılı olamadı.

Apple iPhone satışlarında dibi gördü! Tim Cook zorda!

Akıllı telefon sektörü koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiyor. Çin'de ortaya çıkan salgın sonrasında ilk darbe üretim tarafına inmişti. Pek çok teknoloji üreticisi, stok sıkıntısı yaşamıştı.

Bu dönemde Apple ürün satışına adet sınırlaması getirmiş ve bir kişinin 2'den fazla iPhone almasına engel olmaya çalışmıştı. Bu sınırlama birkaç gün sürmüş ve sonrasında kaldırılmıştı. 

Apple iPhone satışlarında dibi gördü! Tim Cook zorda!

Hali hazırda Çin'de hayat normale dönmeye başladığı için artık stok sıkıntısı ortadan kalktı diyebiliriz. Lakin koronavirüs salgını ABD ve Avrupa'da etkili olmaya başlayınca bu sefer de başka sorunlar ortaya çıktı.

Apple iPhone satışlarında dibi gördü! Tim Cook zorda! - Resim : 1

Counterpoint tarafından yapılan araştırmaya göre, Apple'ın satışları geçtiğimiz Mart ayında yüzde 48 oranında düştü. Counterpoint yetkilileri bu düşüşün Nisan ayında daha da fazla olacağını tahmin ediyorlar. Çünkü Nisan ayında koronavirüs salgını özellikle ABD'de zirve yaptı. 

Görünen o ki Apple'ın geçtiğimiz günlerde uygun fiyatlı olarak lanse ettiği iPhone SE modeli de Apple'ın satışlarını arttırmasına pek yardımcı olamayacak. Çünkü şu anda ABD'de halk canının derdine düşmüş durumda. Muhtemelen kimse yeni iPhone çıksa da koşa koşa gidip alsak diye düşünmüyordur. Dahası sosyal mesafeden ötürü kimse iPhone kuyruklarına da giremeyecek.

Elbette koronavirüs salgınının Apple haricindeki diğer üreticileri de etkilediğini unutmamak gerekiyor. Lakin hiçbirinde satış tarafında yüzde 48'lik bir düşüş yaşanmamıştır. En azından açıklanan böyle bir veri yok.

Yorumlar
Padişahın sol back'i
En düşük bütçeli telefonunuz 5300 TL olur ise gayet normal Bi durum
Cevapla
john
Ahbap 399 dolar Türkiye'ye 5000 TL'den geliyor bu Türkiye'nin sorunu onların değil hem üzerindeki işlemci şuandaki bile birçok amiral gemisi telefonları eziyor
Halit
Xaomi diyor susuyorum ahbap
Cevapla
Halil Ortatepe
Dünyanın En Değerli Markalarının İlk 5'i Teknoloji Şirketi. Dünyanın en değerli 5 markasını teknoloji şirketleri oluşturuyor. WPP ve Kantar Millward Brown tarafından yayınlanan Brandz Top 100 Global Markalar listesinde ilk beş sırada teknoloji devleri Google, Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook yer aldı.
Cevapla
Recep
Arkadaşlar googleye dünyanın en büyük teknoloji dewi yazın sonra bu habere inanın 😉
Cevapla
mas
beter olun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.