Mobil

Apple işi iyice abarttı! iPhone ve iPad’ler reklamlarla dolacak!

Teknoloji devi Apple’ın yeni planları hayata geçerse, iPhone ve iPad cihazlar reklamlarla dolup taşabilir.

Apple işi iyice abarttı! iPhone ve iPad’ler reklamlarla dolacak!

Apple dünyanın en karlı şirketlerinden biri. Bu özelliğini ise kuşkusuz sadece kendisi için geliştirdiği iOS işletim sistemine borçlu. Bugüne kadar onlarca davaya konu davranışları nedeniyle çok fazla tepki çeken Amerikalı teknoloji devi, ilerleyen günlerde benzer davaların konusu olabilecek yeni hamleler peşinde.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre, Amerikalı teknoloji devi haritalar, App Store, kitaplar ve Podcast’ler gibi pek çok uygulamasında yeni bir reklam metodu denemeye başladı. Aslında App Store’da zaten oldum olası reklam görüyorduk. Ancak yeni denenen yöntem, kullanıcıların geçmiş aramalarına göre değil, daha çok kullandığı uygulamalara göre öneriler sunulması mantığına dayanacak. Bunun anlamı ise iPhone ve iPad kullanıcılarının verilerini, bizzat Apple’ın kendisi takip edecek.

Apple işi iyice abarttı! iPhone ve iPad’ler reklamlarla dolacak!

Hatırlanacağı üzere Amerikalı teknoloji devinin geçtiğimiz aylarda uygulamaya koyduğu ve kullanıcılara hangi verilerinin kimler tarafından toplanabileceğini seçmelerine imkan tanıyan özelliği oldukça tartışma konusu olmuştu. Apple’ın bu yeni kullanıcı dostu hamlesi sonrası Facebook ve Google ateş püskürmüş, gelirlerinin milyarlarca dolar azalacağından şikayetçi olmuşlardı. Ancak görülen o ki Apple, söz konusu kendi gelirleri olduğunda eski yöntemleri kullanmaktan çekinmeyecek.

Öte yandan şu an iPhone ve iPad’lere ön yüklemeli olarak gelen ve içlerinde herhangi bir reklam unsuru bulundurmayan haritalar, kitaplar, podcast’ler gibi uygulamalara da bundan sonra reklam yerleştirilecek. Yani on binlerce lira ödeyip aldığınız bir iPhone’da hiç görmeyi istemediğiniz reklamlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.