Yazılım

Google hata üzerine hata yapmaya devam ediyor

Teknoloji devi Google, konum verilerini usulsüz bir şekilde topladığı gerekçesiyle 60 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Google hata üzerine hata yapmaya devam ediyor

Google’ın başı son zamanlarda cezalardan kurtulmuyor. Neredeyse her ay farklı bir ülkede cezaya çarptırılan Amerikalı teknoloji devi, bu seferde Avustralya Rekabet Kurumunun radarına takıldı. Aslında davanın geçmişi bir hayli geçmişe dayanıyor. Öyle ki arşiv kayıtlarına göre davanın ilk açılış tarihi 2019 yılı.

Öyle ki dava kayıtlarına göre bir kullanıcı, konum verileri kapalı olmasına rağmen Google’ın kendisinin konum verilerini toplamaya devam ettiğini ileri sürerek Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na başvurdu. Başvuruyu yerinde bulan Komisyon ise, uzun bir soruşturma evresinin ardından Google’a 60 milyon dolar değerinde ceza kesti.

Google hata üzerine hata yapmaya devam ediyor

Bununla birlikte Amerikalı teknoloji devi her ne kadar dava sonucuna itiraz edeceğini açıklasa da, hakkında verilen bu kararın yanlış olduğuna dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Öte yandan Google’ın yeni akıllı telefon modeli Pixel 6a üzerindeki çalışmaları devam ediyor. Yakın bir zamana kadar 60Hz yenileme hızıyla çıkış yapacağı iddia edilen telefonun son sızdırılan bilgilerde ekran yenileme hızının 90Hz’ye çıkacağı anlaşıldı. Pixel 6a’nın bütçe dostu bir akıllı telefon modeli olacağı düşünüldüğünde, bu özellik oldukça önemli.

Peki Pixel 6a’nın hedefinde kimler var? Aslında Amerikalı teknoloji devi, bugüne kadar kendisine rakip olarak bir model belirlemiş değil. Ancak şirketin, orta segmentte Galaxy A serisini kendisine rakip tuttuğu gelen bilgiler arasında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.