Mobil

Apple iTunes Pass uygulamasını Amerika'da da başlattı.

Apple "tek hesap tek cüzdan" mantığı ile kullanıcılarına daha kolay ödeme sistemleri oluşturmaya devam ediyor

Apple iTunes Pass uygulamasını Amerika'da da başlattı.

Apple için genellikle "herşeyi pararlı" yakıştırması yapılır. Bunun temel sebebi Android'in açık kaynak kodlu olmasından dolayı market dışındanda .apk dsoyaları ile program yüklenebilmesidir. Yani aslında bir program 2 işletim sisteminin marketinde de paralı olarak satılırken iOS kullanıcıları bu program yada oyuna para ödemek zorunda kalırken, Android kullanıcıalrı korsan yollarla oyun yada uygulamayı edinip telefonlarında kullanabilmektedirler.

Bu yüzden Apple ve iOS işletim sistmei için genellikle "herşeyi pararlı" yakıştırması yapılır ama aslında bu doğru değildir. iTunes hesabı, App Store hesabı üzerinden hatta iCloud hesabı üzerinden satın alma yaparken Apple farklı ödeme seçenekleri yerine artık iTunes Pass adı verilen bir ödeme sistemine geçerek kullanıcılarının bu konuda hem daha güvenli hemde tek bir noktadan para ödemelerini sağlıyor. 

Google Wallet gibi olduğu görünen bu uygulama ile kullanıcılar Apple Store'lardan bile alışveriş yapabilecekler. Bir arkadaşınıza bu yolla hediye kartı alarak onun harcaması için bunu ona yollayabiliyorsunuz. Fiziksel gift card yerine online olarak bu hizmeti kullanıcılarıyla birleştiren Apple; belki çok büyük bir yeniliğe imza atmıyor ama kullanıcılarının hayatını bir nebze olsun kolaylaştıracağına kesin gözüyle bakabiliriz.

İlk önce Japonya'da başlatılan bu uygulama, sırasıyla Avustralya ve şimdi de Amerika'da hizmet vermeye başladı. Ülkemizde de kısa süre içinde kullanılacağını düşünüyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.