Mobil

Bu defa Qualcomm, Samsung'un müşterisi oluyor

Samsung, Qualcomm için 14 nanometre FinFET işlemci için işbirliğine gidiyor.

Bu defa Qualcomm, Samsung'un müşterisi oluyor

Yaklaşık olarak son üç yıldır LTE destekli akıllı telefon ya da tabletlerin işlemci çözümleri için Qualcomm’un kapısını çalan Samsung, Qualcomm için üç boyutlu üretim tekniği kullanılarak geliştirilen 14 nanometre Finfet işlemci üretimini üstlenecek. Samsung’un ilk olarak aralık ayında üretimini duyurduğu 3 boyutlu Finfet işlemci mevcut yongalara göre, daha fazla enerji tasarrufu ve daha fazla performans sunuyor. Synopsys  ve ARM’ın da üretim sürecine katkıda bulunduğu yeni nesil işlemci için Güney Kore medyasında yansıyan habere göre Samsung ve Qualcomm işbirliğine gidiyor. Samsung  müşterilerinin gizlilik koşullarını öne sürerek anlaşmayı resmen açıklamıyor ancak içeriden gelen bilgiler anlaşmanın yapıldığını ve kısa süre içerisinde kamuoyuna duyurulacağını bildiriyor.

Qualcomm yonga seti üretiminde mobil pazarın mutlak hakimi konumunda. Özellikle üst düzey akıllı telefonlarda pek çok üretici tercihini Qualcomm işlemcilerden yana kullanıyor. San Diego merkezli şirket mobil işlemci piyasasının büyük bölümünü elinde bulundurmasına rağmen çip üretimini TSMC gibi şirketlere yaptırıyor.

Önümüzdeki yılın ilk yarısında 64-bit destekli Snapdragon 808 ve Snapdragon 810 sahne alacak. Qualcomm’un 3 boyutlu Finfet işlemciyi ise 2015’in ikinci yarısında piyasaya sunması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.