Mobil

Apple iWatch'ı sahneye çıkarıyor

Apple iPhone 6 ile birlikte iWatch'ı da görücüye çıkartıyor.

Apple iWatch'ı sahneye çıkarıyor

Steve Jobs henüz hayattayken Apple'ın giyilebilir teknolojilere ilgisi başlamıştı. Giyilebilir cihazlarda ki en büyük sorunun şarj olduğu ise daha o zamanlardan belliydi ve Apple bu konuda bir çözüm bulana kadar ilk nesil iPhone'nun tanıtımı gibi birkaç yıl beklemeyi göze almıştı ve nihayet Apple'ın ilk giyilebilir cihaız iWatch ile tanışma zamanı geldi.

Apple son 2 yıldır iWatch üzerinde çalışıyor. Şarj ve ekran sorunlarını aşan teknoloji devi yazılım konusunda da büyük bir ekip kurdu. Nike FuelBand ekibinin tamamını bünyesine katan Apple, Phlips'ten uyku mühendisleri, dünyanın birçok ülkesinden bilim adamlarını ve en önemlisi sporcuları da bünyesine katarak büyük bir ekibin iWatch ile ilgili çalışmasını sağladı.

Peki Apple iWatch'ta bizlere ne sunacak?

1410254837_iwatch-iphone6-concept-6.jpg

Ekran
Apple'ın iWatch'ı 2 farklı modelle geliştirdiği biliniyor. 1,3 inç ve 1,5 inç ekran boyutu ile gelecek akıllı saatin ehm kadınlara hemde erkeklere hitap etmesi düşünülüyor. Samsung Galaxy Gear S'in ekran boyutunun büyük olması kadınlarda akıllı saatin aşağıdaki gibi böyle hantal durmasına sebep olmakta Apple ise bu durma düşmemek için kadınlara özel daha küçük ekran sunacak.

1410255057_2014082816005221272.jpg


Sensörler ve HealtBook

Apple iWatch'ın ve iPhoen 6'nın sadece adım saymasını istemiyor. Saate konan UV ışın ölçen sensör ile güneşte kalma sürelerinin belirlenmesini ve kan şekeri ölçümü, uyku düzeni ölçümü gibi farklı değerlerin de ölçülebildiği bir ekosistemi yaratmayı amaçlıyor ve bunun için 2 yıldır çalışıyor.

Kısacası Apple iWatch ile "ilk nesil iPhone'nun bizde bıraktığı etkiyi bırakmak" istiyor...

1410256903_healthkit-ios8.jpg

Donanım

Apple iWatch'ta esnek OLED ekran kullanacak. Geçtiğimiz yıl GT Advanced firmasıyla ortaklaşa kurduğu safir cam tesisinde iPhone 6 için cam ürettiği düşünülürken Apple'ın ürettiği camları iWatch'ta kullanacağı ortaya çıktı. Safir cam kullanarak saatin dış darbelere karşı dayanıklı hale gelmesini sağlayan Aplle'ın bu bağlamda bir ilki de gerçekleştirmiş olduğunu görmekteyiz.

iWatch'ın 512 mb Ram ve 8GB ROM ile geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanında cihazda NFC çipinin olması ise oldukça muhtemel bir donanım.

1410257714_iwatch.jpg

Pil Gücü

Apple'ın bizleri en çok şaşırtacak özellği kesinlikle pil gücü ve şarj şekli olacaktır diye düşünüyoruz. Sırf pil gücünde belli bir süreye gelemediği için projeyi yıllarca erteleyen firmanın bu bağlamda sektörü kökünden değiştirecek bir özellikle gelmesini hem bekliyor hem de umut ediyoruz.

1410257812_ipad-air-battery-feature.jpg

Yazılım

Apple iOS 8'in kırpılmış bir versiyonunu iWatch'ta kullancak ve bu yazılım ile akıllı saatin öncelikle telefon etme ve çağrı cevaplama özelliklerinin kullanılabilmesi sağlanmış olacak. Facebook ve Twitter etkileşimini ise bilinen şekilde değil de Watch'a özel bir şekilde olacağı dile getirilmektedir. Diğer detayları ise saatler sonra sizlerle paylaşacağız.

1410257977_iwatch-messages-1024x611.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.