Mobil

Apple kullanıcılarından flaş iddia! 1 gün bile dayanmıyor!

Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinden biri pozisyonunda olan Apple'ın ismi bir kez daha akıllı telefon modellerinin şarj performansıyla gündeme geldi.

Apple kullanıcılarından flaş iddia! 1 gün bile dayanmıyor!

Android işletim sistemli telefonların büyük çoğunluğu, her sene bir öncekine göre batarya boyutlarını önemli denebilecek bir seviyede arttırır. Samsung, Xiaomi, Huawei... Hangi markaya bakarsanız bakın, bu söylediğimiz durumu görmeniz mümkün. Bununla birlikte söz konusu Apple olduğunda, durum tam olarak böyle değil.

Amerikalı teknoloji devi, telefonlarının batarya boyutlarını ya hiç arttırmama ya da çok az bir oranla arttırma politikasını neredeyse iPhone'un ilk modellerinden itibaren koruyor.

Apple kullanıcılarından flaş iddia!

Bununla birlikte, Apple arttırmadığı batarya boyutuyla yapılması gereken işlerin telefonun güç yönetim özellikleriyle halledildiğini savunuyor. Bu konuyla alakalı bir araştırma yapan CIRP isimli analiz şirketi, iPhone kullanıcılarına 1 yılın sonunda telefonlarının tek şarjla 1 günü çıkartıp çıkartamadıklarını sordu, yanıtlar ise can sıkacak cinstendi.

CIRP isimli şirket tarafından paylaşılan raporlara göre, ankete katılan kullanıcıların sadece %23ü bir yılın sonunda hala iPhone modellerinin tek şarjla tam günü çıkarabildiğini söyledi. Aynı soruyu Android işletim sistemli telefonlar için de soran şirket, burada ise %30'luk bir oranla karşılaştı.

Bununla birlikte, her iki gruptaki katılımcıların büyük kısmı (iPhone için %65, Android için %60) telefonlarının güncel performansından ve kullanılabilirliğinden memnun olduklarını, herhangi bir arıza veya hatalarının bulunmadıklarını söyledi. Bu bilgi ise bizlere, yeni model cihazların hala belirli seviyelerde kalitelerini koruduğunu ve uzun yıllar kullanıma müsait olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.