Apple Kuzey Amerika’da da şovunu yaptı, hem de ne şov!

Ünlü bir araştırma şirketi tarafından yayımlanan rapor, Apple’ın Kuzey Amerika pazarında da en çok satılan marka olduğunu gözler önüne serdi.

Apple Kuzey Amerika’da da şovunu yaptı, hem de ne şov!

Akıllı telefon denildiğinde ilk akla gelen modelin iPhone olduğuna şaşırmamalı. Neredeyse bütün istatistiklerde, bölge ayırt edilmeksizin en çok satılan marka çoğunlukla iPhone oluyor. İşte ünlü araştırma ve analiz sitesi Canalys tarafından yapılan yeni bir araştırma, Kuzey Amerika’da da durumun aynı olduğunu açıkça gözler önüne serdi.

Analiz firması tarafından yapılan çalışmalara göre, yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen toplam akıllı telefon sevkiyatlarında bir önceki benzer döneme göre %6’lık bir gerileme söz konusu. Ancak bu gerilemeye rağmen Apple’ın Pazar payını %3, Samsung’un ise %4 dolaylarında arttırdığını söyleyelim.

Apple Kuzey Amerika’da da şovunu yaptı, hem de ne şov!

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Apple, 2022 yılının ikinci çeyreğinde sevkiyatı gerçekleştirilen yaklaşık 35,4 milyon akıllı telefonun 18,5 milyon adetini tek başına karşıladı. Bunun anlamı pazarın %52’si Apple’dan soruluyor. İkinci sırada gelen Samsung’un pazar payı %26 olarak açıklanırken Motorola ise %9’luk payıyla listenin üçüncü sırasında yer aldı.

Öte yandan telefon bazında baktığımızda ise durum çok daha çarpıcı bir hal alıyor. Buna göre Kuzey Amerika’da en çok satılan akıllı telefon en yakın rakibini ikiye katlayan iPhone 13 oldu. İkinci sırada iPhone SE 3. Nesil gelirken, üçüncü sırada iPhone 13 Pro Max, dördüncü sırada iPhone 13 Pro ve beşinci sırada ise iPhone 12 yer aldı. Yani anlayacağını Kuzey Amerika’nın en çok satılan ilk 5 telefonun tamamı iPhone modellerinden oluştu. Bölgenin en çok satılan ikinci markası olan Samsung ise, listeye ancak Galaxy S22 Ultra modeliyle 6. Sıradan giriş yapabildi.