Mobil

Apple, Samsung, LG, Xiaomi ve Huawei Nokia kullanacak

Bir dönemin en ünlü telefon markası olan Nokia, çıkış yolları arıyor. Apple, LG ve Xiaomi'den sonra şimdi de Huawei'nin Nokia patentini kullanacağı...

Apple, Samsung, LG, Xiaomi ve Huawei Nokia kullanacak

Kısa süre önce Apple, Samsung, LG ve Xiaomi'den sonra şimdi de Huawei patent konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmanın ayrıntıları netlik kazanmasa da döndüncü çeyrekte Nokia bu şirketlerden gelir elde edecek.

Dünya devleri ile anlaşmalar yapan Nokia, girdiği darboğazdan ortaklıklarla çıkmanın yollarını arıyor. Gelirinin %90'dan fazlasını telekom ağ ekpmanlarından kazanan Nokia, bu anlaşmalardan iyi bir gelir elde etmenin planlarını yapıyor. Anlaşmaların ilan edilmesinin ardından hissede %2,7 oranında bir değer kazanan Nokia, yeni projelere kaynak ayıracak.

Inderes Pazar Araştırma Şirketi Analisti Mikael Rautanen, "Nokia, büyük bir anlamalar dizisi yaptı. Dev firmalardan gelen bu gelir rekabet etmeleri için olumlu bir gelişme. Pazardaki durumunu bu pantent anlaşmaları düzeltebilir" şeklinde konuştu.

Pil ömrünü uzatan patent Nokia'nın

Nokia, anlaşma ile yılda Apple'dan 250 milyon euro, Huawei'den 100 milyon euro gelir elde edecek. Kullanıma izin verilen patentleri, dünyanın bir numarası olduğu dönemlerde alan Nokia, pil ömrünü uzatan bir teknolojinin patentine sahip. BU patente ortak olan firmalar daha iyi ürünler çıkarmanın peşine düşecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.