Mobil

Apple neredeyse Türkiye'nin yıllık milli geliri kadar değer kaybetti!

Apple sessiz sedasız 532 milyar dolar kaybetti! İşte detaylar;

Apple neredeyse Türkiye'nin yıllık milli geliri kadar değer kaybetti!

Dünyanın en değerli özel şirketi Apple, 12 işlem gününde piyasa değerinden 532 milyar dolar (3,9 trilyon TL) kaybetti.

Apple neredeyse Türkiye'nin yıllık milli geliri kadar değer kaybetti!

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, üst üste 12 işlem günü sonrasında piyasa değerinden 532 milyar dolar (3,9 trilyon TL) kaybetti. Şirketin hisseleri yüzde 22,6 değer kaybeden şirketin 2020 ürün lansmanında yeni bir iPhone çıkaramamış olması ve koronavirüs sebebi ile mağazalarının büyük bölümünü kapatmış olması da bu düşüşü hızlandırdı.

Apple'ın söz konusu değer kaybı ise, Türkiye'nin geçen yılki milli gelirinin yüzde 70'ine denk geliyor. Türkiye'nin 2019 yılında milli geliri 753 milyar dolardı. Bu değer kaybı sonrasında ise firma hala dünyanın en değerli özel şirketi olma unvanını elinde bulunduruyor.

Apple neredeyse Türkiye'nin yıllık milli geliri kadar değer kaybetti! - Resim : 1

Apple'ın hemen ardında ise tahmin edeceğiniz üzere 1 trilyon doların üzerindeki piyasa değeri ile Microsoft bulunuyor.

CNBC'de yer alan habere göre, bu değer kaybını analiz eden Bernstein analisti Toni Sacconaghi, şirketin yeni ürün lansmanını vasat olarak değerlendirdi. Sacconaghi şirketin yaratıcı bir ürün sunmamasına rağmen ücretli dijital abonelik hizmetlerine ağırlık vermesi gerektiğini vurgularken Apple + servisinden önümüzdeki günlerde yenilikler beklediğini ifade etti. Ayrıca Apple hisselerinin düşüşünde pandeminin ilk dalgasında aşırığı değerlenen teknoloji hisselerinde (Nasdaq) yaşanan düzeltme de etkili denildi.

Sizce Apple, dünyanın en değerli özel şirketi olma ünvanını daha ne kadar sürdürebilecek? Apple'ın tahtını hangi şirket alacak? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
X Artık Biliniyor
Bizim TL herzaman kazanır ben hep 50 TL lik aliyom.Icim rahat.Kizilay soda ve Çamlıca gazozu.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.