Mobil

Apple rakiplerine büyük fark attı!

2020 yılında en çok satış yapan akıllı telefon modelleri açıklandı. Listeyi domine eden marka ise 5 telefonuyla ABD merkezli üretici Apple oldu.

Apple rakiplerine büyük fark attı!

Akıllı telefon pazarında her firma pastadan aldığı payı arttırmanın hesaplarını yapıyor. Sektöre giren yeni markalar rekabeti arttırmayı sürdürürken, bazı şirketlerin hesapları da alt üst olabiliyor. Bu durum 2020 yılındaki satışlara da ciddi manada etki etmiş durumda. Özellikle Çin menşeli şirketlerin pazara ağırlığını koyması ile beraber Samsung gibi dev bir şirket, satış rakamları anlamında hedeflerine ulaşamıyor. Omdia tarafından açıklanan rapor da bunu güçlü bir şekilde destekliyor. Ayrıca ilgili rapor, 2020 yılının en çok satan telefonunu da bizlere gösteriyor.

2020 yılının en çok satan telefonu açıklandı!

Söz konusu rapora göre 2020 yılının en çok satış yapan telefonu iPhone 11 oldu. Telefon yılın ilk yarısında 37 milyondan fazla satılarak listenin ilk sırasından kendine yer buldu. Ülkemizde de oldukça popüler olan cihaz, geçtiğimiz yılın ilk yarısında en çok satış yapan telefon olan iPhone XR'ı da geçmiş oldu. iPhone XR o dönemde 26.9 milyonluk bir satış rakamı elde etmişti. 

Apple rakiplerine büyük fark attı! - Resim : 1

Listenin diğer üyelerine baktığımızda Apple'dan 5 adet telefonun olduğunu görüyoruz ki bu ABD merkezli şirket adına bir hayli sevindirici. Ancak işlerin yolunda gitmediği üreticiler de yok değil. Bunların başında ise şüphesiz ki Samsung geliyor. Samsung listeye yalnızca bir telefon sokabilmiş durumda. Orta seviyeye hitap eden Galaxy A51, 11.4 milyonluk satışı ile ikinci sırada kalıyor.

Gelelim Çin menşeli firmalara. Xiaomi beklendiği gibi 2020 yılının ilk çeyreğinde de başarılı satış rakamlarına ulaşmış durumda. Şirketin listede 4 adet telefonu yer alıyor. Listede son zamanlarda çeşitli problemler yaşayan Huawei'den ise herhangi bir cihaz bulunmuyor.

Yorumlar
Kursat
Editor ün kendisi kapitalist markayi elmayi seviyor belli.
Cevapla
Serhat
Samsung yılların telefonu iphone nun samsungu geçmesine imkan yok
Cevapla
Ceset
Yalan haber Her sene samsung açık ara lider iken bu kadar rakamları düşmez ustelik6herkesin elinde ş model var
Cevapla
Köfte
Bu sıralamada yanlış var.Boyle bir şey olacağını sanmıyorum.Aradaki satış rakamları çok farklı.Mesela ben THY de çalışıyorum.buradakilerin %65 ve üstü Xiaomi ve Huawei kullanıyor.boyle bir durumda bu satış rakamları ile bence oynamışlardır.Kimse gidipte iPhone 15/20 bin TL civarında para vermez.Verse bile çok zengindir ( onlarda TV lerde zaten görüyor orta segmentte cihazları var ) .Yada harbiden sal-AK tır.Akilli insan fazla para bağlamaz.
Cevapla
Gariban
Bu sayılar dünya geneli için, adamlar 1 asgari ücretle 11 pro max alıyor.
kamil
kaynak?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.