Oppo, realme ve OnePlus’a denetleme şoku!

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Oppo, realme ve OnePlus artık OPLUS tarafından denetlenecek.

Oppo, realme ve OnePlus’a denetleme şoku!

Kısa zamanda akıllı telefon sektörünün dinamosu haline gelen Çin, global pazarın da hakimi olmaya başladı. Genel olarak baktığımızda ülkemizde de boy gösteren pek çok Çinli üretici olduğunu görüyoruz.

Bu üreticiler temelde bağımsız şirketler olsalar da bazıları aynı holdingin çatısı altında bulunuyorlar. Örneğin Huawei ve Honor ya da Oppo, Vivo, realme ve OnePlus’ı bu sava örnek olarak gösterebiliriz.

Oppo, realme ve OnePlus’a denetleme şoku!

Oppo, realme, OnePlus ve Vivo gibi isimlerin aynı çatı altında yer alıyor olması bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Burada en büyük sorun ise bu markaların birbiriyle rekabet içerisine girmesi.

İşte bu rekabeti önleme amacıyla OPLUS isimli özel bir şirket kuruldu. Bu şirket her ne kadar bağımsız gibi görülse de yine BBK çatısı altında yer alacak.

Oppo, realme ve OnePlus’a denetleme şoku! - Resim : 1

OPLUS’ın başına ise OnePlus CEO’su Pebte Lau getirildi. Lau,Oppo, realme ve OnePlus gibi markaların birbirleriyle rekabet etmelerini engelleyecek. Daha doğrusu aynı fiyat ve aynı segmentte modeller üretmelerinin önüne geçecek.

Örneğin OnePlus 8T ile Oppo Find X2 Pro hemen hemen aynı özelliklere sahipler. Dolayısıyla bu iki model arasında hem fiyat, hem de özellik açısından çok büyük farklar bulunmuyor. Doğal olarak bu iki model aynı holdingten çıkmış olmalarına karşın birbirleriyle yarışıyorlar.

İşte OPLUS bu ve benzeri durumları denetleyerek önüne geçecek. Lau konu ile ilgili yaptığı açıklamada OnePlus’taki görevini sürdüreceğini açıkladı. Asıl merak edilen unsur ise Vivo’nun neden OPLUS denetimlerine dahil edilmediği.