Mobil

Apple tarihindeki en büyük sızıntı

Yeni sızıntı, bazılarının 'Apple tarihinde ki en büyük sızıntı' dediği şeyleri aşmış olabilir. Görünüşe göre, iBoot kaynak kodu yayınlandı.


Geçen Temmuz ayında, Apple, HomePod akıllı hoparlör yazılımını geliştiriciler için yayınlamıştı ve bu da iPhone X'le ilgili sızıntıları ortaya çıkarmıştı. O tarihlerde tüm medya organlarında olduğu gibi, o zamana kadar cihazı Apple iPhone 8 olarak adlandırıyorduk. Bu sızıntı ayrıca, çok hoşlanılmayan "çentik" özelliğine ilk bakışımızı verdi ve telefonun önünde Touch ID bulunmadığını ve KGİ Securities analisti Ming-Chi Kuo'nun beş ay önce söylediği gibi yüz tanıma sisteminin olduğunu gösterdi.


Yeni sızıntı, bazılarının "Apple tarihinde ki en büyük sızıntı" dediği şeyleri aşmış olabilir. Görünüşe göre, iBoot kaynak kodu yayınlandı. Adından da anlaşabileceğiniz gibi, Apple'ın mobil cihazlarında iOS'u yükleyen kod budur. iBoot kaynak kodu, yazılım geliştirme platformu GitHub üzerinde ortaya çıktı ve bu da, bilgisayar korsanlarının, araştırmacıların ve diğerlerinin, iOS'taki saldırı noktalarını bulmalarına izin verebilir. Bir iPhone'un şifresini çözmek için kötü niyetli kişilere yardımcı olabilir. Sızdırılan iBoot kodu iOS 9'dan geliyorken, yayınlanan bazı bilgilerin iOS 11'de kullanımda olma ihtimali var. 

Apple, GitHub'a telif hakkı nedeniyle kaldırma talebinde bulundu ve şirketin kodu kaldırmasını istedi. IBoot kaynak kodu tescilli ve Apple'ın telif hakkı uyarısını içeriyor, açık kaynak değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.