Mobil

Apple tüm üreticileri solladı

Apple en çok kar elde eden şirket olarak tüm üreticileri solladı.


Son zamanlarda yapılan ve kötüleşen iPhone satışlarını öngören tüm kötümser tahminlere rağmen, Apple, kısmen de olsa iPhone X sayesinde çok güçlü bir satış bildirdi.

Yılın son üç ayı, iPhone 8 ve iPhone X'in piyasaya sürülmesinin ardından Apple için özellikle başarılı olduğunu kanıtladı ve kazanç raporunda, önceki çeyreğe göre artan gelir bildirildi.

77.3 milyon iPhone, 13.2 milyon iPad ve 5.1 milyon Mac sistemi içeren güçlü satışlar nedeniyle şirketin gelirleri bu çeyrekte 88.3 milyar dolara, kar ise 20.1 milyar dolara ulaştı. Apple, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla daha az sayıda iPhone sattı. Ancak cihazların daha yüksek fiyatı sayesinde geliri arttı.

iPhone X, bugüne kadarki en pahalı iPhone modelidir ve fiyatı 999 $'dan başlamaktadır. 256GB depolama alanına sahip bir iPhone X, 1.149 $ maliyeti ile satışa sunuldu.

Apple, geçen çeyreğe ve 2016 yılının aynı dönemine kıyasla nasıl bir performans gösterdi:

 

Gelir

Kâr

Satılan birimler

2018 mali yılı 1. çeyrek

88.3 milyar dolar

20.1 milyar dolar

iPhone: 77.3 milyon 
iPad: 13.2 milyon 
Mac: 5.1 milyon

2017 mali yılı 1. çeyrek

78.4 milyar dolar

17.8 milyar dolar

iPhone: 78.3 milyon 
iPad: 13 milyon  
Mac: 5.3 milyon

2017 mali yılı 4. çeyrek

52.6 milyar dolar

10,7 milyar dolar

iPhone: 46.7 milyon 
iPad: 10.3 milyon 
Mac: 5.4 milyon

Son çeyrekte Apple için bir diğer büyük başarı da cihazların 1.3 milyar aktif kurulum tabanına ulaşıyor. CEO Tim Cook, bunun sadece iki yıl içinde yüzde 30'luk bir artış olduğunu söylüyor.

Ayrıca Cook, iPhone X satışlarının şimdiye kadar piyasadaki diğer tüm iPhone modellerinden daha iyi satarak çok güçlü olduğunu açıklıyor. Ancak Apple, gelirin önümüzdeki çeyrekte gerileyeceğini ve iPhone X'e olan talebin gerçekten de düşeceğini doğrulayarak 60 ve 62 milyar dolara yakın bir yerde düşmesini beklemektedir.

Tedarik zincirindeki kaynaklar, Apple'ın talep zayıflaması nedeniyle iPhone X siparişlerini yüzde 50 oranında azalttığını ortaya koydu.

IDC verilerine göre Apple, son çeyrekte diğer üreticileri de geçerek birinci sıraya yerleşti.

Yorumlar
millet
boş işlerin aşığı olsa zaten adamlar kar eder
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.