Mobil

Apple Türkiye'ye özel ucuz iPhone üretecek!

Apple gelir seviyesi düşük ülkeler için harekete geçti. Eğer söylentiler doğruysa Apple Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere özel olarak ucuz iPhone modelleri üretecek.

Apple Türkiye'ye özel ucuz iPhone üretecek!

Akıllı telefon pazarındaki en önemli oyunculardan biri olan Apple yeni nesil iPhone modelleri için şimdiden geri sayıma geçmiş durumda. Bu haber gelir seviyesi iyi olan ülkelerde heyecan yaratabilir. Fakat söz konusu yeni çıkan iPhone modelinin en ucuzunun 10 bin TL'den satıldığı Türkiye gibi ülkeler olduğunda iş biraz değişiyor.

Aslında çok değil 5 - 6 yıl öncesine kadar iPhone modelleri ilk çıktığında dahi hayli erişilebilir konumdaydı. Fakat son 2 - 3 yılda işler çok fazla değişti. Artık Türkiye'de ya da Türkiye benzeri ülkelerde yeni iPhone modellerini satın almak çok da kolay değil. 

Zaten bu yüzden hala iPhone 6 ve 6s modelleri sıklıkla kullanılıyor.

Apple Türkiye'ye özel ucuz iPhone üretecek!

Yeni ortaya çıkan bir rapora göre Apple, Türkiye gibi iPhone satışlarının düştüğü ülkelerde ucuz fiyatlı bir model satışa sunacak. 

Bu model hem iPhone satışlarını arttıracak, hem de iOS ekosistemine daha fazla kullanıcının entegre edilmesini sağlayacak.

Ucuz olacağı iddia edilen bu modelde Apple'ın amacı telefondan kar etmek olmayacak. Bunun yerine iOS üzerinden gelen gelirlerde artış sağlanacak. Ayrıca insanların Apple ekosistemine adım atmaları sağlanacak.

Şimdilik ucuz iPhone modelinin özellikleri ile ilgili bir bilgi yok. Fakat genel düşünce modern görünüme sahip daha güçsüz bir modelin geleceği yönünde. Çentikli tasarıma sahip olması beklenen bu modellerde FaceID yerine güç butonu üzerine yerleştirilmiş bir TouchID kullanılacağı ön görülüyor.

Dileriz bu söylenti doğru çıkar ve ülkemizde 4000 TL seviyelerine güncel bir iPhone modeli almak mümkün olur.

Yorumlar
Adam
Apple bunu yapmaz apple kar marjını yüksek tutan şerefsiz şirketlerden biridir. Ben olacağını zannetmiyorum.
Cevapla
Tarık
Yıllar önce yerli üretim Anadol arabası yabancı üreticilere karşı korundu ama ne oldu 10 yıl aynı anadolu üretip sattılar. Yani yerliyi korumakla yapılan vergilerin cezasını millet cekiyor
Cevapla
Ali sağlam
Normalde pahallı olan bi telefon degil döviz ve vergiler sağolsun
Cevapla
Mehmet Taha
Amk 4000 4500 12 mini var zaten ama yine pahalı parası olan alıyo
Cevapla
Mustafa kuyu
4000 ₺ mı?4000 ₺ ucuz mu?Türkiye dünyada telefondan vergi alan ülkelerin birinci sırasında ...,önce bu indirilmelidir ki telefonlar ucuzlasın.Yoksa hepsi hayal.Bir telefon üreticiye,bir telefon devlete bir telefonda kendine alan bir başka millet var mı?
Cevapla
Kadir
Bu ülkede vergi alınmıyor telefondan bi telefon kendine bi buçuk telefonda da devlet alıyor senden böyle bir vergi sistemi anca bizde olur
Adem
Sizin gibiler yüzünden ülkemin dövizi sermayesi yurtdışına gidiyor
MUSTAFA
Bu yazının tamamına katılıyorum başka söze gerek yok alkış
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.