Mobil

Apple uygun fiyatlı iPhone üzerinde çalışıyor

Apple'ın uygun fiyatlı iPhone modelleri üzerinde çalıştığı iddia edildi. Yeni modeller yıl sonuna doğru tanıtılacak.

Apple uygun fiyatlı iPhone üretebilir

Son aylarda rekabetin artması ve Apple modellerinin fiyatlarının yüksek olması firmayı harekete geçirdi. Özellikle iPhone X modeli ile 999 dolar sınırına dayanan Apple, uygun fiyatlı modellerle Android rakipleriyle mücadele etmeye hazırlanıyor.

Bu konuyla ilgili bazı iddialar da ortaya atıldı. Firmanın yıl sonuna doğru tanıtacağı yeni iPhone modellerinin içinde LCD ekranlı seçeneklerin de bulunması bekleniyor. Diğer ekran türlerine göre daha uygun maliyete sahip olan LCD ekranlar makul fiyatlı iPhone üretilebilmesini sağlayabilir. 

Apple'ın bu yıl 3 farklı iPhone modeli tanıtacağı uzun bir süredir iddia ediliyor. Bu üç yeni modelden en az birisinin LCD panele sahip olması ise neredeyse kesin gibi. Ünlü analist Ming-Chi Kuo'ya göreyse bu model, 550 dolar yani 2200 TL civarında bir fiyata satılabilir.

iPhone X'in şu an için ABD satış fiyatının 999 dolar olduğu düşünüldüğünde, neredeyse bu fiyat yarı yarıya daha uygun bir iPhone anlamına geliyor. Yine de fiyat tahmini için bir aralık belirleyen Kuo, LCD panelli uygun fiyatlı telefonun fiyat aralığının 550-650 dolar bandında olacağını iddia etti. Bu ise bugünkü kurlara göre 2200-2600 TL civarında bir fiyata geliyor. Bu fiyatlar yurtdışı olduğundan Türkiye'de vergiler sonrası 3000 üzerinde bir rakamı bulabilir.

Bu uygun fiyatlı telefonun iPhone satışlarını da olumlu etkileyeceğini düşünen analist, bu telefonun piyasaya sürülmesi durumunda Apple'ın 2018'in üçüncü çeyreği ile 2019'un üçüncü çeyreği arasında 100 ile 120 milyon adet arasında bir telefon satışının olacağını öngörüyor.

İddialar böyle olsa da bugüne kadar Apple uygun fiyatlı iPhone modeli satma konusunda fazla istekli olmadı. Bunun tek istisnası iPhone SE modelinde yaşandı. Küçük ekranlı ve daha uygun fiyatlı bir model olan iPhone SE özellikle alım gücü düşük ülkelerde iPhone kullanmak isteyenlere hitap eden bir model oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.