Apple ve Google büyük bir risk ile karşı karşıya

Mobil işletim sistemi sektörünün tartışmasız hakimleri konumunda olan Apple ve Google için tehlike çanları çalmaya başladı.

Apple ve Google büyük bir risk ile karşı karşıya

Teknoloji dünyası pek çok farklı alt kategoriden oluşuyor. Bu kategorilerin bazılarında bazı firmalar öne çıkarken, birçoğunda ise rekabet daha makul seviyelerde. Ancak eğer üzerine konuştuğumuz sektör mobil işletim sistemi sektörü ise işte orada işler değişiyor ve sadece iki şirketin sözünün geçtiğini görüyoruz: Apple ve Google.

Biri iOS’un diğeri ise Android’in geliştiricisi olan bu iki şirket, bugüne kadar kendi uygulama mağazalarını canla başla korudular ve gelen her tür eleştiriye rağmen uygulama mağazalarının dışındaki uygulamaları da farklı uygulama mağazalarını da sisteme dahil etmediler. Tabi bu konuda iOS’un çok daha katı olduğu da bir gerçek. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından bu iki şirket ve mobil işletim sistemleri üzerine yapılan bir çalışma sonucu hazırlanan rapor, teknoloji devlerini hem korkuttu hem de kızdırdı.

Apple ve Google için tehlike çanları çalıyor

Söz konusu rapora göre, rekabet ortamının sağlanabilmesi, daha fazla uygulama çeşitliliğinin gelişmesi ve mobil kullanıcıların deneyimlerinin olumlu şekilde değişebilmesi için her iki işletim sisteminin de tamamen açık kaynak kodlu hale gelmesi, üçüncü parti uygulamaları desteklemesi ve kendi uygulama mağazaları dışındaki mağazalar da herhangi bir kısıtlama olmaksızın tanımalı.

Tabi bu rapora her iki teknoloji devinden de tepki gecikmedi ve açıklamalar art arda gelerek özetle böyle bir meselenin tartışılmasının bile anlamsız olduğu, işletim sistemleri ile ilgili kararları verecek yerin yalnızca kendileri olduğu ve kullanıcıların kişiler bilgilerinin güvenliği için izlenilen bu yoldan geri dönülmeyeceği belirtildi.