Mobil

Apple ve Samsung akıllı telefonlar arasındaki büyük fark

Apple ve Samsung akıllı telefonlar arasında 465 $ fiyat farkı gözlendi.


ABD'li araştırma şirketi Strategy Analytics'e göre Apple ve Samsung akıllı telefonlar arasındaki fiyat farkı 465 dolara ulaştı. 

Firma, ABD'deki Apple ve Samsung LTE telefonlarının ortalama perakende fiyatları arasındaki farkın 2014 yılının dördüncü çeyreği boyunca 400$'dan fazla olduğunu tahmin ediyor. Aynı yılın Ekim-Aralık döneminde, Apple telefonlarının ortalama satış fiyatı 692$, Samsung telefonlar ise 227$ olarak gerçekleşti.

 Ancak şunu belirtmek gerekir ki, Samsung'un Galaxy S8 / S8+ telefonları 2017’nin ikinci çeyreğinde tanıtıldığı için analize dahil edilmedi. Galaxy Note 7 patlamaları nedeniyle, iPhone 7 ve 7 Plus satışlarında patlama gerçekleşmişti. Samsung, daha düşük özellikli telefonlar üreterek Note 7’nin açığını kapatmaya çalıştı

 1493993645_apple-samsung.jpg

Strategy Analytics’e göre bunlar iki telefon üreticileri arasındaki genişleyen boşluğun artmasında muhtemel neden olabilir. Daha fazla delil olarak araştırma şirketi, 2012 yılından bu yana, Apple telefonlarının ortalama perakende fiyatlarının 600$'dan neredeyse 700 $'a yükseldiğini, Samsung telefonların ortalama perakende fiyatlarının ise aynı dönemde 438$'dan 200$'a düştüğünü belirtiyor.

 İlk bakışta bu şok edici görünse de, iki teknolojinin büyük ölçüde farklı satış stratejilerine dayandığını unutmamalıyız. Dürüst olmak gerekirse Cupertino, bu kadar uygun olmayan iPhone SE'nin dışında tamamen birinci sınıf telefonlar üretmeye ve satmaya odaklandı.

Samsung, amiral gemisi modelleri için bu yaklaşımı takip ediyor ancak Seul merkezli üreticide ayrıca çok çeşitli düşük ve orta menzilli telefonlar bulunuyor. Sonuç olarak, Samsung genelde dünyadaki herhangi bir üreticiden daha fazla akıllı telefon satıyor ancak, öte yandan Apple'ın sattığı birim başına kar marjı çok daha büyük.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.