Mobil

Apple Watch özelliği Türkiye'de aktif oldu

Apple Watch'ta bulunan çok önemli bir özellik nihayet Türkiye'de de kullanılmaya başlanıyor.

Apple Watch özelliği Türkiye'de aktif oldu

Akıllı saat denince akla gelen ilk markalardan biri olan Apple, Watch adını verdiği seri ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Apple'ın Series 4 ile hayatımıza getirdiği kavramlardan biri olan EKG yani elektrokardiyogram özelliği 1.5 yılın sonunda Türkiye'de de kullanıma sunuluyor.

Yeni watchOS güncellemesi ile gelen bu özellik bugüne kadar dünyanın birçok ülkesinde kullanılıyordu. Yeni güncelleme ile Apple Watch Series 4 ve Apple Watch Series 5 modellerinde bulunan EKG özelliği Türkiye'de de aktif olacak. Bu yeni güncelleme EKF özelliğini Türkiye dışında Yeni Zelanda ve Şili'ye de getiriyor.

Apple Watch özelliği Türkiye'de aktif oldu

EKG özelliği ile beraber düzensiz kalp ritmi uyarısı da Türkiye'de kullanılmaya başlanacak. EKG özelliği ritim düzensizliği olan atriyal fibrilasyon (AF) belirtilerini tespit etmede fayda sağlayabilecek bir özellik. Ancak akıllı saat üzerinde bulunan bu özelliğin gerçek bir EKG cihazı kadar hassas ve doğru ölçmediği de bilinen bir gerçek. Yine de fikir vermesi ve uyarı göstermesi anlamında önemli bir gelişme.

Bugüne kadar Türkiye'de Apple Watch Series 4 ve Series 5 kullananlar EKF özelliği tam anlamıyla kullanamıyordu. Bu yeni güncelleme ile beraber bu özellik Türkiye'de de kullanılabilecek. Yeni özellik Sağlık Bakanlığı'Ndan gerekli izinler alındıktan sonra kullanıma sunuluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Apple, 24 Mart Salı günü Türkiye saati ile 21:00'da iOS 13.4 ve watchOS 6.2 güncellemesinin yüklenmesinin ardından bu özelliğin kullanılabileceğini duyurdu.

Yorumlar
abbas
hic beyen medim cunki nece isledildiyini bil mirem
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.