Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler

Apple'ın merakla beklenen etkinliği WWDC 2021 yani Türkçe adıyla Dünya Geliştiriciler Konferansı için beklenen tarih geldi. İşte güncel gelişmeler

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler

Apple’ın merakla beklenen etkinliği WWDC 2021 yani Türkçe adıyla Dünya Geliştiriciler Konferansı için beklenen tarih geldi. Apple Worldwide Developers Conference WWDC geleneksel hale gelmiş bir etkinlik. Her sene haziran ayı başında yapılıyor. Ancak coronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de online olarak düzenleniyor. Aslında bu etkinlik isminden belli olduğu üzere geliştiricilere odaklanıyor, fakat Apple WWDC'de yeni işletim sistemlerini tanıtıyor. WWDC 2021'de iPhone'ları baştan aşağı değiştirecek olan birçok ürün tanıtılacak. Apple diğer yeni işletim sistemlerini de duyuracak. İşte etkinlikten son dakika güncel gelişmeler:

İOS için yenilikler :

Apple Live Text adlı yeni bir özellik tanıtıyor. Bu özellik sayesinde, kamerayla beyaz bir tahtanın fotoğrafını çekerseniz, kamera metni algılamak için OCR kullanır ve fotoğraflarınızdan bir şeyleri aramak veya bir mesaja veya e-postaya kopyalayıp yapıştırmak için metin seçmenize olanak tanır. Telefon numaraları bir bağlantıyla tanınır ve arama yapmak için telefon numaralarına otomatik olarak dokunabilirsiniz. Ekran görüntüleriyle de çalışır ve iPhone, iPad ve Mac'te çalışır.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 1

Apple ayrıca dikkat dağıtıcı unsurları minimumda tutmaya yardımcı olmak için yeni bir Focus uygulaması tanıttı.

Focus, istediğiniz zaman teslim edilmesi planlanabilecek bir bildirim özetiyle bildirimlerde de gerçekleşir. Tüm bildirimlerinizi önceliğe göre düzenlenmiş bir özette görüntüleyebilirsiniz. İnsanlardan gelen bildirimler özetlenmeyecektir, bu nedenle önemli sohbetinizi her zaman alırsınız.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 2

iMessage ile artık rahatsız etmeyin'i açtığınızda Focus ile durumunuzu otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, diğerleri sohbet etmek için uygun olmadığınızı görebilir.

Focus ile iş veya özel hayatınız için zaman ayırabilir, böylece hangi uygulamalardan ve kişilerden bildirim alacağınızı seçebilirsiniz. Ana ekranınızdaki bir sayfayı odağınıza uyacak şekilde ayırabilirsiniz.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 3

Face Time için uzamsal ses getiren yeni sürüm, aynı zamanda artık yapay zeka ile ortam gürültüsünü kesiyor. Böylece video görüşmelerde ses çok daha net geliyor. Grup sohbetlere ızgara görüntü getiren yeni Face Time, Portre modunda da çalışıyor. Portre modunda ise arkası bulanık video görüşmeleri yapılabiliyor.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 4

Apple, arkadaşlarınızın zamanlanmış bir çağrıya katılması için bağlantılar planlayıp oluşturabilmeniz için FaceTime zamanlaması getiriyor. Bağlantıyla, web ve Android'deki arkadaşlarınız artık FaceTime görüntülü sohbetlerinize katılabilir.

Gizlilik için iCloud Plus

Apple, bu kez gizlilik odaklı olarak kadrosuna yeni bir hizmet teklifi ekliyor. Yeni iCloud Plus, bilgilerinizi web'den gizlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
Örneğin, artık şirketlerin size spam göndermesini önlemek için gizli e-posta adresleri oluşturacaktır ve web'de gezinirken bilgilerinizi gizleyen bir "geçiş" sistemi oluşturuyor. Apple, geçiş sistemini kullandığınızda, iki röle sistemi aracılığıyla internet trafiği göndereceğini ve bilgilerinizi Apple'dan bile gizleyeceğini söyledi. Apple, bu özelliklerin şimdi aldığı fiyatlarla iCloud'da yerleşik olacağını söyledi.

Apple, rakiplerinden sıyrılmak için gizliliği giderek daha fazla zorladı. iOS 15'te Apple, kullanıcılarının IP adreslerini gizlemeye başlayacağını söyledi. Yani şirketler sizi tanımlamak ve izlemek için internet adresinizi kullanamayacak.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 5

Apple Haritalar'da 5.3D

Apple, Apple Haritalar'ı her iOS kullanıcısının kalıcı navigasyon uygulaması haline getirmek istiyor. Bu yüzden Apple, büyük şehirlerin haritalarına çok daha fazla ayrıntı ekliyor. Ünlü binalar şehir haritalarında 3D görünümünde hayat bulacak ve Apple, 3D teknolojisi üzerinden gerçek zamanlı trafik bilgilerini de gösterebiliyor. Son olarak, Apple da Haritalar'ı daha kapsamlı hale getirmek için AR bandwagon'una atlıyor. Google Haritalar'da olduğu gibi kameranızı çevrenize doğrultarak yol tariflerini gösterebilirsiniz. Bu özellikler önce büyük ABD şehirlerine sunulacak, bu yüzden bunları kullanmamız biraz zaman alacak.

Apple Spotlight

Spotlight ise yapay zekayı da kullanarak aranan görseller üzerinden daha gelişmiş kullanım sunmayı amaçlıyor. Yapılan paylaşımlara göre aktörlerin bilgileri, bir mekanın adresi gibi bilgilere uygulama üzerinden erişmek mümkün oluyor.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 6

Memories özelliği de bir başka fotoğraf özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Hatırlarımızı bir araya getirip bizim için adeta bir albüm oluşturan iOS 15, arka planda da Apple Music'ten şarkılar çalabiliyor. Böylece fotoğraflar daha dinamik hale geliyor. Her fotoğraf ayrı ayrı analiz edilerek uygun filtreler de uygulanabiliyor.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 7

iPodOS 15

iPadOS 15, widget'larla büyük bir ana ekran güncellemesi alıyor. İPhone'da olduğu gibi, widget'ları Ana Ekranınızda istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Apple, widget'ların iPad'in daha büyük ekranı için yeniden tasarlandığını vurguluyor.

iPad'de uygulama kitaplığına da erişebilirsiniz ve erişim dock üzerinden hızlı bir şekilde elde edilebilir. Apple, iPhone'a benzer şekilde artık ihtiyacınız olmayan uygulamaları Ana Ekranınızdan gizleyebileceğinizi söyledi.

Çoklu görev büyük bir revizyona gidiyor. Ekranın üst kısmından yeni bir çoklu görev denetimine erişilebilir. Ekranın alt kısmındaki raftaki uygulamaları en aza indirmek için aşağı kaydırabilirsiniz. Masaüstü platformlarında simge durumuna küçültülmüş pencereleri taklit eden bir özelliktir.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 8

Apple Sağlık

Health ile Apple, telefonunuzdaki ve saatinizdeki sensörler sayesinde artık birkaç temel özelliğe odaklanmış durumda.

Mobility ile Apple, ne kadar hızlı veya eşit yürüdüğünüzü ölçmek için telefonunuzun hareket sensörünü kullanarak Walking Steadiness ile düşme riskinizi değerlendirmeyi kolaylaştırıyor. Apple, ölçümlerin düşme riskinizi belirlemeye yardımcı olarak bakiyeniz, koordinasyonunuz ve kararlılığınız hakkında güçlü içgörüler sağladığını söyledi. Geleneksel olarak, bu bir klinikte bir anketle yapılıyor.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 9

Apple Watch OS 8

Apple, Apple Watch'ı kullanarak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için bazı önemli değişiklikler yapıyor. Breathe uygulaması farklı yansıma modlarıyla bir geliştirme alıyor.

Uyku modu ile solunum hızı artık ne kadar etkili uyuduğunuzu göstermek için izleniyor. Apple ayrıca fotoğraflarınızı sergilemek için Apple Watch'a yeni bir Portre saati yüzü tanıttı ve portreleri izole etmek için bulanıklaştırma efektleriyle birlikte geliyor.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 10

Apple Safari

Safari, Mac'te büyük bir güncelleme alıyor ve bir gizlilik raporu gibi tanıtılan bazı temel gizlilik özelliklerini kazanıyor.

Apple, tarama deneyimini daha modern bir kullanıcı arabirimiyle yeniden tadıyor. Apple, Sekme çubuğunu karıştırmadan sekmeleri yönetmek ve kaydetmek için Sekme Grupları oluşturuyor.

Sekme Grupları iPad ve iPhone'a da geliyor ve sekmeler cihazlar arasında senkronize edilecek. Daha küçük iPhone ekranında, Sekme çubuğuna erişmek için kaydırılabilir ve ihtiyacınız olmadığında kaybolur. iPhone, yeni sekmeleri ortaya çıkarmak için daha fazla kaydırma hareketi alıyor.

Apple WWDC 2021 canlı anlatım! İşte yenikler - Resim : 11

Diğerleri:

Apple ayrıca Apple Pay, Transit Kartlar ve Walt Disney World Park Pass gibi yakın zamanda eklenen özellikleri vurgulayarak Apple Wallet'ı güncelledi. Arabalarınızın kilidini açmak için CarKey'e ek olarak, Apple ev anahtarınızı, kurumsal rozetinizi ve hatta otel odası anahtarınızı eklemenize de izin verecektir.

CarKey aracınızın kilidini açmanıza ve hatta bagajınızı açmanıza izin veren U1 desteği kazandı. Ayrıca Wallet ile işyerinize veya evinize girme özelliği de var.

Apple Hava durumu uygulaması, geçen yılki Dark Sky satın alımından yararlanarak, daha ayrıntılı ve daha doğru hava koşullarıyla, etrafınızdaki hava durumunu görmek için yüksek çözünürlüklü hava haritalarıyla yeniden tasarlandı.

Apple SharePlay, ekranınızı paylaşmanın yanı sıra müzik paylaşabileceğiniz, TV şovları ve filmler izleyebileceğiniz iOS 15'te de yenilendi, böylece alıcıya belirli bir uygulamayı nasıl kullandığınızı gösterebilirsiniz.

Apple Kişiler uygulamasını konum ve kişi durumu da dahil olmak üzere zengin bilgilerle güncelliyor.

Apple Fotoğraflar, yeni bir Fotoğraf Anıları yükseltmesi ile bir güncelleme alıyor. Apple, şimdi, hafızayı hayata geçirmenize yardımcı olmak için apple music'i ilgili kişiselleştirilmiş bir şarkıyla anılara getirebileceğinizi söyledi. Apple, özelliğin cihaz içi zeka kullandığını iddia etti.

Apple Airpods, hafif işitme kaybı olan kişilere konuşma artışı konusunda yardımcı olmak için hesaplamalı sesini vurguluyor.

Apple, Çeviri uygulamasını iPad'e getiriyor ve otomatik çeviri, konuşmaları iPad sahiplerine getirmeye yardımcı olacak. Live Text, fotoğraflara çeviriler getirmeye yardımcı olur ve sistem genelinde çeviri tüm platformda çalışır.

Geçen yıl Big Sur'un piyasaya sürülmesinin ardından Apple, masaüstü için Monterey adlı yeni bir macOS sürümü tanıtıyor. Monterey ile bugün tanıtılan iOS ve iPadOS'ten Focus, Notes ve Quick Notes gibi temel özellikler de Mac'e iniyor.

Apple, Universal Control ile süreklilik çabalarını genişleterek farenizi ve klavyenizi cihaz ekosisteminizde paylaşmanıza olanak tanır. Bu, farenizi ve klavyenizi MacBook'unuzdan iPad'inize paylaşabileceğiniz anlamına gelir!

Apple Geliştiriciler, App Store'un piyasaya sürülmesinden bu yana geliştiricilere 230 milyar dolar ödendiğini açıkladı. Apple, geliştiricilerin mesajı farklı kullanıcı türlerine hitap etmek için uygulamalarının ürün sayfasını özelleştirmelerini kolaylaştırıyor.

Apple ayrıca Xcode Cloud'ı geliştiricilere sundu, böylece kodlar birden fazla cihazda paralel olarak test edilebilecek.

Güncellemeler devam edecek..