Apple yediği cezalara bir yenisini daha ekledi

Amerikalı teknoloji devi Apple, bugüne kadar yediği onlarca para cezasının yanına bir yenisini daha ekledi.

Apple yediği cezalara bir yenisini daha ekledi

Apple, her ne kadar son zamanlarda işlem gördüğü Amerikan Borsası Nasdaq’ın tepetaklak olması nedeniyle değer anlamında büyük kayıplar yaşasa da hala dünyanın en değerli şirketi konumunda. Üstelik teknoloji devinin geçtiğimiz günlerde açıklanan dünyanın en etkili şirketleri sıralamasında Google’ı ve Amazon’u geçerek birinci sıraya ulaştığını da hatırlatalım. Ancak bu durum, Apple’ın bile zaman zaman kanunlarla çeliştiği gerçeğini değiştirmiyor. Gelişmiş ülkelerde kanunla çelişmenin ise tek bir sonucu var: Para cezası.

Amerikalı teknoloji devine kesilen para cezalarının sonucuna dair haber Fransa’dan geldi. Fransız denetim kurumu, Apple’ın kullanıcılarından izin almadan onların verilerini topladığı gerekçesiyle Apple’a 8 milyon euroluk para cezası kesti.

Apple yediği cezalara bir yenisini daha ekledi

İşlenen kabahat hakkında detaylı bilgi veren kurum, iOS 14,6 sürümünde yapılan kontrollerde Apple’ın söz konusu fiilinin tespit edildiğini ve bu sürümü kullanırken App Store’a giriş yapan kullanıcılardan izin alınmadan verilerinin işlendiğini duyurdu.

Öte yandan bu karar üzerine bir değerlendirmede bulunan Apple temsilcisi, karara saygı duymakla birlikte doğru bulmadıklarını, yapılan her işlemin Fransız kanunlarıyla uyum içerisinde olduğunu ve bu nedenle de itiraz yoluna başvuracaklarını açıkladı. Aslında kesilen ceza tutarı, Apple’ın benzer durumlar karşısında aldığı cezalara göre son derece makul. Ancak yine de bu tip durumların kar topu etkisi gösterdiği bilindiği için, Apple bu konudaki haklılığını ispat etmek isteyecektir.