Mobil

Apple yine ilginç bir patent aldı!

Apple'ın yeni patenti kafaları karıştırdı!

Apple yine ilginç bir patent aldı!

Apple son yıllarda patent tarafında oldukça girişken bir firma. Mobil tarafta patent şampiyonu Samsung'un liderliği her geçen dönemle birlikte pekişirken Apple farklı alanlarda patentlere sahip olarak geleceği domine etmeyi amaçlıyor.

Apple, LIDAR teknolojisi kullanan bir tarayıcı ile haritalama üzerinde faaliyet gösterebileceği bir patenti alarak Apple Maps'ın "Street" özelliği tarafında büyük bir gelişim sağlamak istiyor.

LIDAR Sistemi Nedir?

LiDAR (Light Detection and Ranging), 1990’lardan itibaren yoğun olarak kullanılmaya başlanmış mekansal veri elde etme yöntemidir. Lazer tarayıcı, farklı platformlara monte edilebilir (uzay-hava-yersel-mobil) ve amaca uygun bir ölçme planıyla taranan obje veya yer yüzeyinin modeli 3 boyutlu olarak oluşturulabilir. Günümüzde hava LiDAR ile taranan yeryüzünün topografik modeli, Sayısal Yüzey Modeli (SYM), Sayısal Arazi Modeli (SAM), yükseklik modeli, hızlı ve yüksek doğruluklarla (ormanlık alanlarda dahi) üretilebilmektedir. (Kaynak: EmiGrup)

1458114410_apple-lidar-patent-app.jpg

Önümüzdeki iOS güncellemelerinde kullanılacağını düşündüğümüz yeniliklerin geliştirilmesi için Apple'ın yoğun bir çabası var. Bakalım firma ne gibi yenilikler ile karşımıza çıkacak?

Aşağıda LIDAR Yöntemi kullanılarak hazırlanan haritalama sistemini görebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.