Mobil

Apple'a FBI'a karşı bir destekte Birleşmiş Milletlerden geldi!

Apple'ın elindeki kozlar güçleniyor!


Apple ile FBI arasındaki durumla ilgili uzun uzun bilgileri sizlerle paylaştık. FBI yakalanan bir teröristin telefonundaki bilgiler eulaşabilmek için Apple'dan yardım istemişti. Apple'da aslında bunu bir bağlamda kabul etti ama FBI, Apple'dan kendi yazılımına girebileceği bir arka kapı istemesi üzerine Apple'da buna karşı çıktı ve küçükken söylediğimiz gibi "kazan çölek patladı"...

1457172755_apple-fbi-feature.png

Apple'a ilk destek verenler Google ve Twitter CEO'ları oldu. Daha sonra AT&T, Airbnb ve eBay'in de Apple'a destek verdiğine şahit olduk. Yahoo ve Microsoft'ta ise halen bu konuda resmi bir açıklama yok. Kim nerede nasıl bir yorum ortaya koyacak bilemiyoruz ama "Şirketler ile Devletler Savaşına" doğru hızla sürükleniyoruz.

 

Şirketlerin ellerindeki bilgiler devletlerin vatandaşlarının elindeki bilgilerden fazla olması asılnda en büyük sorun. Devlet vatandaşının belli başlı bilgilerine sahipken şirketler mail şifrelerinden, bulutta tuttukları dosyalara, hatta göz bebeği taramalarına kadar hemen hemen her şeye sahip olabiliyorlar. (Viewsonic V55'te kullanılan gibi)

1457171969_071112viewsonic.3jpg.jpg

Bu durum aslında devletlerin pekte hoşuna giden bir durum değil. Bu durumu lehine çevirmek isteyen Amerikan Hükumeti bir bahane ile Apple'ın telefonlarına arka kapı açması için mahkeme bazında başvuruda bulundu. Apple bunu şartlı olarak reddetti ve mahkeme süreci bildiğiniz gibi devam ediyor...

Apple'a oldukça uzaklardan bir destek geldi ve bu destek oyunun kurallarını her an değiştirebilecek gibi görünüyor. Birleşmiş Milletler Yüksek Komseri Zeid Ra'ad Al-Hussein "Böyle bir izin verilmesi Pandoranın Kutusunun Açılması gibi bir etki oluşturabilirken böyle bir iznin verilmesi insanlara hem fiziksel hem de finansal açıdan zarar verebilir" açıklamasında bulundu.

1457172678_united-nations-human-rights.jpg

Bunun sadece Ameraikan Hükumeti ile de sınırlı kalmayacağını öngören Zeid Ra'ad Al-Hussein, bu durumdan özellikle hackerların ciddi oranda yararlanacağının da altını çiziyor.

Bu açıklama Birleşmiş Milletler'in resmi açıklaması değil ama Birleşmiş Milletler Yüksek Komseri Zeid Ra'ad Al-Hussein'in de böyle bir açıklamayı tek başına verdiğini düşünmek de biraz saçmalık olacaktır. 

Apple'a destek sürerken bu noktada sizler ne düşünüyorsunuz bunu da oldukça merak ediyoruz...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.