Mobil

Ürünleri yasaklandı. Apple'a Çin'den büyük şok!

Qualcomm ile arasında yaşanan bir patent ihlali sonucunda birçok Apple ürünün Çin'deki satışı yasaklandı.


Patent savaşları özellikle teknoloji şirketleri arasında önemli konulardan biri. Günümüzde birçok firmanın rekabet ettiği bu alanda son yıllarda başlayan bir anlaşmazlık farklı alanlarda kendini göstermeye başladı. Mobil işlemci devi Qualcomm ile Apple arasında yaşanan patent krizi ürün satışlarına etkilemeye başladı.

Ürünleri yasaklandı. Apple'a Çin'den büyük şok!

Yaşanan patent krizi sonrasında Apple'ın birçok ürününün Çin'deki satışı durduruldu. Qualcomm'dan yapılan açıklamada, Çin'deki Fuzhou mahkemesinin kararıyla Apple'ın iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin satışının yasaklandığı belirtildi.

Dava konusu olan iPhone modellerinde kullanılan 2 patentin Qualcomm'a ait olduğu öne sürüldü. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Qualcomm'ın Başkan Yardımcısı Don Rosenberg, "Müşterilerimizle olan ilişkimize büyük değer veriyoruz ve nadiren mahkemelerin hizmetine başvuruyoruz. Fakat aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin kalıcı inancımız var. Apple bize tazminat vermeden fikri mülkiyetimizden yararlanmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Apple da açıklama yaptı!

Konuyla ilgili olarak Apple'dan yapılan açıklamada ise "Qualcomm'un ürünlerimizi yasaklatma yönündeki çabası, yasa dışı uygulamaları dünyanın her yerinde soruşturulan bir şirketin çaresiz girişimidir. Tüm Apple modellerimiz Çin'deki müşterilerimiz için mevcut bulunmaktadır" denildi.

Apple'ın açıklamasında, davaya söz konusu olan patentlerin iOS 11 sistemi ile çalışan ürünleri kapsadığını, halihazırda satışta olan Apple ürünlerinin iOS 12 ile çalıştığı için kapsam dışı olduğu ileri sürüldü.

Yorumlar
gerçek
huawei ceo sunu canada da tutukladılar,cevabı çinden böyle geldi.
Cevapla
Anlaşmalı Yasak
Dikkat edin iphone xs ve xsmax değil eski modeller yasaklandı satış stratejisi olarak yasaklandı çünkü xs ve xs max satışları çok düşük
Cevapla
Uğur
Kardeş sen bir çıkarım yapmışsın da satılmıyor diye onları kaldırmamış falan. Başka bir açıklaması olamaz mı? Mesela ben qualcomm a yapılan patent ihlali iphone xs ve xr cihazlarını kapsamıyor olabilir desem? Bu da bir olasılık
Fatih
Toplama ürün yapacaksın fahiş fiyata satacaksın patent ücreti vermeyeceksin. Adamlar haklı intel’in yapamadığını yaptılar helal olsun
Cevapla
Timothy
Klasik gelişmemiş doğu zihniyeti, rekabet edemiyorsan yasakla. Daha iyisini yap kimse Apple ürünü almasın o zaman. Hükümetle yasak ilişkisi ortaya çıkan Xioiomio ile casusluk faliyetlerine devam Çin efendi
Cevapla
Fuat
Amerika yasaklıyor ya o da gelişmemiş Doğu zihniyeti o zaman amerikancı seni
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.