Mobil

Apple'a karşı ayaklanmalar devam ediyor!

Apple markasının yaptırımları sebebiyle İran halkı firmayı "dijital ırkçılık" ile suçlamaya başladı. İşte detaylar!

Apple'a karşı ayaklanmalar devam ediyor!

İran’da geliştirilen mobil uygulamaların iOS sürümlerine erişim engeli getirilmesi İranlı kullanıcıların Apple'ı "dijital ırkçılık" ile suçlamasına yol açtı. Apple'ın, İranlı uygulama geliştiricilere ait iOS uygulamalarını App Store'dan kaldırmasına İran'da kullanıcılardan ve hükümetten tepki geldi.

Apple'a karşı ayaklanmalar devam ediyor!

İran medyasına yansıyan haberlere göre, kullanıcılar İran’da geliştirilen mobil uygulamaların Apple'a ait işletim sistemi iOS sürümlerine bir haftadır erişemiyor.

ABD'li şirket tarafından engellenen uygulamalar arasında İranlı kullanıcıların sıklıkla kullandığı bankalar, çevrimiçi ödeme firmaları, turizm ve gıda dağıtım hizmetlerinin de bulunması kullanıcıların tepkisine yol açtı. 

Söz konusu hizmetleri sunan şirketler, uygulanan kısıtlamalar hakkında kullanıcılarını kısa mesajla bilgilendirirken İranlı kullanıcılar sosyal medya üzerinden Apple'a tepki gösterdi. Sosyal medyada bazı kullanıcılar, Apple'ı "dijital ırkçılıkla" suçladı.

Dünyanın öncü akıllı telefon ve elektronik üreticilerinden biri olan Apple, Washington yönetiminin Tahran'a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle İran'a resmi olarak cihaz satışı gerçekleştiremiyor ancak halk yurt dışından getirilen Apple ürünlerini kullanıyor.

Konuya ilişkin Apple tarafından henüz açıklama yapılmadı ancak şirket 10 Şubat'ta yaptığı açıklamada, "telefonların ekranlarını kaydeden ve zararlı kodlar içererek kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği tespit edilen uygulamaların App Store'dan çıkarılacağı" uyarısında bulunmuştu.

İran menşeli uygulamalara getirilen kısıtlamaların bu uyarıyla ilgili olup olmadığı bilinmiyor. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorun gerçekten Apple firmasında mı yoksa yurt dışından getirilen telefonlarda mı? 

Yorumlar
Bayrak
Dünya ios ve adroide bağlı olduğu sürece bu ellerinde koz olarak her istediği zaman kullanacaklar mobil amerikan tekelinde dünya mahkum
Cevapla
Spartacus
Herkesin teknolojiye erişim hakkına sahiptir bunu hiç kimse engellememelidir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.