Mobil

Apple'da kendi donanımını kendisi üretmeye başlıyor!

Apple yaptığı ve yapacağı yatırımlarla dışa bağımlılığın üstesinden gelmeye çalışıyor

Apple'da kendi donanımını kendisi üretmeye başlıyor!

Apple son dönemde yaptığı ve yapacağı yatırımlarla dışa bağımlılığın üstesinden gelmeye çalışıyor. Bunun en büyük sebebi ise iPhone 5S'te yaşanan  stok sorunlarıydı. Apple yeni telefon ve tabletlerinde kullanması çok muhtemel olan safir cam teknolojisi için geçtiğimiz yıl GT Advanced firmasıyla ortaklaşa Arizona'da safir cam tesisini kurmuştu. Bu Apple'ın mobil cihazları için açtığı ilk donanım fabrikası olmuştu. 

1396961166_apple-sapphire-factory-arizona1.jpg

Apple dışa bağımlığı (Samsung gibi) en aza indirmek ve aracı firmalar yerine kendisinin bu karlardan yararlanabilmesi adına yeni donanım fabrikaları üzeridne çalışıyor. Tim Cook'un Çin ziyaretlerinde farklı üretim işleri yapan fabrikaları gezdiği yada bunlar hakkında geniş bilgiler aldığı biliniyordu. Kısacası Apple kendi işlemcilerini kendisi yapma yolunu çok yakında seçebilir gibi görünüyor.

1396961348_tim-cook-factory.jpg

Yeni gelen haberlere göre mobil cihazların radyo dalgalarını yakalamaya ve bunları işlemeye yarayan Baseband çiplerini Apple kendi fabrikalarında üretmek için düğmeye bastı. Halen Qualcomm tarafından tasarlana ve Çin'li TSMC firması tarafından üretilen BaseBand çipleri 2015 yılı ile birlikte Apple'ın kuracağı üretim tesislerinde üretilecek. Apple telefonunu kendisi tasarlasada üretimi dışarda yaptırtığı için özellikle ürün gizliliği konusunda büyük sorunlar ile uğraşıyor. Bu nedenle Apple'da Smsung'un yolundan gidiyor gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.