Mobil

Apple'da resmen iç isyan çıktı! Durum sakıncalı!

Bir grup Apple çalışanı, haftada iki günden fazla uzaktan çalışmalarına izin vermeyen ofise bağlı çalışma politikası nedeniyle şirketin yönetim ekibine oldukça öfkeli bir mektup yazdı.

Apple'da resmen iç isyan çıktı! Durum sakıncalı!

Apple çalışanları isyan etmek üzere. Apple Together üzerinden yayınlanan mektupta:

“Hibrit çalışma modeline neden inanmadığımızı daha iyi anlayabilmeniz için göreve dönüşle ilgili bazı düşüncelerimizi not etmek istedik. Hibrit Çalışma modeli kararını, "bire bir iletişim kurma ihtiyacı" ile esnek çalışmanın değerini birleştirmeyle ilgili olarak nitelendirdiniz. Ancak gerçekte esnek çalışmayla ilgisi yok ve yalnızca korku tarafından yönlendiriliyor: işin geleceği korkusu, işçi özerkliği korkusu, kontrolü kaybetme korkusu. Açıklayalım.”

Çalışanlar ayrıca yüz yüze işbirliği ihtiyacının günlük, hatta haftalık bir ihtiyaç olmadığını, hatta bazı çalışanlar için aylık bir ihtiyaç bile olmadığını söylüyor.

“Hibrit Çalışma modeli, arada sırada ihtiyaç duyulduğunda herkesin bir odada olmasını sağlamanın en verimsiz yollarından biridir.”

Mektup, Apple'ın açık plan ofislerinin konsantre olmak zor olduğu için yaratıcı ve mükemmel işler yapmayı zorlaştırdığını ve Apple'ın hibrit modelinin çalışanlara "neredeyse hiç esneklik" sunmadığını söylüyor.       

Apple'da resmen iç isyan çıktı! Durum sakıncalı!   

“Herkesin evden çalışmaya zorlanmasını istemiyoruz. İster ofiste, ister evden çalışma, isterse hibrit bir yaklaşım olsun, her birimiz için en iyi ne tür bir düzenlemenin işe yaradığına, ekiplerimiz ve direkt müdürümüzle birlikte kendimiz karar vermemizi istiyoruz. Bize ne zaman nerede olacakları ve hangi ödevlerini yapacaklarının söylenmesi gereken okul çocukları gibi davranmayı bırakın.”

Mektup, işe gidip gelmekten kaynaklanan zihinsel ve fiziksel kaynakların tüketimini daha da artırıyor ve üç günlük sabit bir ofis çalışmasının "Apple'ı daha genç, daha beyaz, daha erkek egemen, daha nöro-normatif, daha güçlü, kısacası daha güçlü hale getireceğini; kimin en uygun olacağına değil, kimin Apple için çalışabileceğine karar vermek ayrıcalıklara yol açacağını.” söylüyor.

Grup, hibrit çalışmanın kötü olmasının en önemli nedeninin müşterilere kötü bir mesaj göndermesi olduğunu söylüyor:

“Tüm müşterilerimize ürünlerimizin uzaktan çalışma için ne kadar harika olduğunu söylüyoruz, ancak biz kendimiz onları uzaktan çalışmak için kullanamıyor muyuz? Müşterilerimizin bunu ciddiye almalarını nasıl bekleyebiliriz? Eğer yaşamıyorsak, uzaktan çalışmanın hangi sorunlarının ürünlerimizde çözülmesi gerektiğini nasıl anlayabiliriz?”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.